kod kp 3

KOD Bydgoszcz

PIKOD 22 kwietnia

Bydgoszcz

Katarzyna Kabacińska 22.04

Biało-czerwona i Błękitna – obie nasze! 

Takim hasłem można opatrzyć PIKOD, który odbył się w minioną sobotę w Bydgoszczy. W sercu miasta członkowie bydgoskiej grupy KOD zbierali podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o ochronie flagi Unii Europejskiej.

Z inicjatywą wyszedł Front Europejski przypominając, że to UE wspomagała Polskę w przezwyciężaniu cywilizacyjnego zapóźnienia postkomunistycznego zaścianka. Tymczasem ekipa "dobrej zmiany" wielokrotnie zdawała się zasługi UE dla rozwoju naszego kraju pomijać i przemilczać, także symbolicznie - ukrywając flagę unijną podczas oficjalnych okazji. Nie mówiąc już o karygodnym zachowaniu pasowanej  przez suwerena na posłankę RP pewnej członkini PiS, która nazwała unijną flagę "szmatą"!

Jednak takie zachowania nie wszystkich bulwersują, bo tak chyba należy odczytywać obojętność wielu przechodniów, którzy na drodze swojego sobotniego spaceru obojętnie mijali nasz PIKOD. Szczęśliwie znalazło się też wiele osób, które podpis pod projektem ustawy uznały po prostu za swój obywatelski obowiązek. Inni wdawali się z koderami w ciekawe dyskusje i na ogół odchodzili przekonani, że flagę UE powinniśmy chronić tak jak naszą biało-czerwoną. 

Wniosek z sobotniego PIKODu: przed nami jeszcze dużo pracy. Tej edukacyjnej, uświadamiającej rodakom, że Polska rozwija się w przyspieszonym tempie właśnie w ramach Unii Europejskiej, w bezpiecznym, wolnym od wojen europejskim domu. I choćby za to jej symbolowi winniśmy szacunek.              
                                       
    

Tekst : Katarzyna Kabacińska   Zdjęcia: Anna Deptuła

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info