kod kp 3

KOD Bydgoszcz

W obronie sądów Bydgoszcz

Małgorzata Maniszewska 3.07.2018

BRONIMY SĄDU NAJWYŻSZEGO POD SĄDEM W BYDGOSZCZY

Trzeciego lipca pod bydgoskim sądem zebrało się kilkuset obywateli świadomych tego, że polski  ustrój to liberalna demokracja konstytucyjna, opierająca się na zasadzie rządów prawa, podziału władz i niezależności władzy sądowniczej, a Sąd Najwyższy zapewnia jednolitość orzecznictwa sądów, co ma kluczowe znaczenie dla podziału i równowagi władz. Sędziowie są niezależni od władzy politycznej, tak więc apolityczność Sądu Najwyższego jest kluczowa dla demokracji. Pojawili się na demonstracji ludzie z bannerami, transparentami, napisami – dowcipnymi, albo śmiertelnie poważnymi. Przypominającymi o tym, że jesteśmy obywatelami i nie mamy zamiaru się poddać w walce o praworządność. Przyszli obywatele z egzemplarzami Konstytucji i plakatami z napisem „Konstytucja”. Przybyli ci, którzy mają nadzieję, że uda nam się skłonić rządzących do kroku w tył i respektowania prawa. Zjawili się – liczniej niż do tej pory – młodzi ludzie. Były krótkie przemowy i skandowanie haseł.

Przemówili Jan Karol Słowiński i Ryszard Siuda z KOD-u.Głos zabrał mecenas Michał Bukowiński, który przypomniał jak ważna jest rola Sądu Najwyższego w polskiej demokracji i praworządności. Radosław Sikorskizwrócił uwagę na to, że choć Unia Europejska ma kłopoty związanez kryzysami – uchodźczym i finansowym – żywo interesuje się tym co dzieje się w Polsce, a my przecież dobrowolnie staliśmy się jej częścią, podpisując odpowiednie traktaty.

Dwaj przedstawiciele młodego pokolenia zwrócili się do swoich rówieśników i do przedstawicieli starszego pokolenia – przypominając, że „nic o nas bez nas”. Agata Szczygielska-Jakubowska zBydgoskiegoForum Obywatelskiego odczytała fragment listu prof. Marcina Matczaka dotyczący sytuacji polskiego wymiaru sprawiedliwości, opublikowany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". Na koniec umówiliśmy się nazajutrz o tej samej porze i w tym samym miejscu.  

Tekst Małgorzata Maniszewska Zdjęcia Anna Deptuła

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info