kod kp 3

KOD Bydgoszcz

Protest w Bydgoszczy 18.07

18.07. Małgorzata Maniszewska
O SĄDACH POD GMACHEM SĄDÓW
  

„Łapy precz od Sądu Najwyższego”, „Sąd pod sąd”, „Sąd Najwyższy nie nowogrodzki”, „Kłamcy ! Na PiS głosowało 18, 65% uprawnionych. To nie jest większość”, „Polska Ludowa przy PiS się chowa”.

 

Takie m.in. transparenty pojawiły się pod bydgoskim Sądem Okręgowym 18 lipca, w przeddzień rozpatrywania w Sejmie projektu nowelizacji ustawy:„Prawo o prokuraturze i niektórych innych ustaw”. Czy gniewny ton tych transparentów był uzasadniony? Oczywiście. Kończy się właśnie prowadzony przez PiS proces łamania Konstytucji. Projekt  –  pisany pospiesznie, niechlujnie, na kolanie  –  zakłada przecież degradację polskiego sądownictwa, a jego celem jest m.in. przyspieszenie wymiany kadr w Sądzie Najwyższym. Stało nas pod budynkiem kilkudziesięcioro. Może setka? Byliśmy wściekli na to co bezkarnie wyrabia partia z większością w sejmie, ale  –  jak przypomniała jedna z osób przemawiających  –  bez względu na to, ilu nas jest, nasz głos jest ważny. Prócz KOD-erów byli pod sądem przedstawiciele Obywateli RP, Bydgoskiego Forum Obywatelskiego, partii politycznych, innych organizacji protestu, wyższych uczelni, służby zdrowia. Wystąpienia były krótkie, ale wszyscy skupiali się na sprawie niezawisłości sądów.

Złość na PiS, niepokój o przyszłość kraju  –  to jedno. Z drugiej strony  –  ciepłe uczucia wobec siebie nawzajem; świadomość, że nikt z nas nie jest samotny ze swoim lękiem o praworządność w Polsce, że jest nas trochę i nie damy się. Pokrzepiające były sygnały i okrzyki solidarności dobiegające ze stojących w pobliżu, na światłach, samochodów. Jakieś osoby nawet wyskoczyły na krótko na chodnik, by pomachać i zawołać: „Jesteśmy z wami”. Jak zaznaczył jeden z KOD-erów minął rok od czasu gdy publicznie nas obrażono, ale my nie możemy dać się ponieść złym uczuciom; nie będziemy  – jak nasi adwersarze  – ubliżać im i nazywać kłamcami, czy złodziejami. Wykładowca Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego podkreślił też wagę humoru jako oręża walki o wolność i praworządność. Trudno też było nie zauważyć tego dnia kabaretowych aspektów posiedzenia, właśnie zakończonej, sejmowej komisji w sprawie Amber Gold. Przypominający je porównał dialogi z komisji z „Uchem prezesa”. Rozeszliśmy się jak zwykle pewni, że gdy zajdzie potrzeba stawimy się znów na wezwanie i być może będzie nas wtedy więcej.
        

Te kst : Małgorzata Maniszewska Zdjęcia: Anna Deptuła

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info