kod kp 3

KOD Bydgoszcz

Protest 26.07 Bydgoszcz

Małgorzata Maniszewska 26.07.2018
DUCHA NIE GAŚMY
 Dwie godziny po podpisaniu przez Prezydenta nowelizacji ustawy „Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw”, mieszkańcy Bydgoszczy spotkali się pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego z flagami – polską, europejską, tęczową i Partii Zielonych, transparentami KOD, oraz hasłami różnej treści.

Nawet nie byliśmy wściekli, spodziewaliśmy się takiej decyzji Andrzeja Dudy. Może byliśmy trochę zdziwieni, że podpis złożył tak szybko. Na miejscu czekały już na nas egzemplarze przygotowanej przez „Wyborczą” „Gazety Suwerena”, zawierające m.in. informacje o zmianach w ustawie o SN, komentarze RPO, Adama Bodnara, apele do Fransa Timmermansa, do byłych posłów i senatorów, poradnik dla zatrzymanych przez policję.
Nie byliśmy wściekli, ale bardzo zdeterminowani. I o dalszej determinacji mówili wszyscy, którzy wystąpili pod pomnikiem króla. Po tym jak odśpiewaliśmy hymn głos zabrał przewodniczący grupy lokalnej KOD, Karol Słowiński. Skonstatował, że choć nie ma nas tak wielu jak być powinno, to jesteśmy i będziemy dalej aktywni w obronie demokracji. Zaprosił do zabrania głosu wszystkich chętnych do podzielenia się swymi przemyśleniami, a jako pierwszego poprosił mecenasa Michała Bukowińskiego, by objaśnił prawne konsekwencje tego co się właśnie stało.
Prawnik oświadczył, że – zgodnie z Konstytucją – Małgorzata Gersdorf jest i będzie pierwszym prezesem SN do końca swojej kadencji, do kwietnia 2020 roku. Wytłumaczył również znaczenie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie wniesionej przez  irlandzki sąd. Teraz, przed każdą deportacją, zagraniczny sąd ma prawo zastanowić się, czy oskarżony będzie rzetelnie osądzony w Polsce. Będzie to miało daleko idące konsekwencje.
Według mecenasa Bukowińskiego wciąż jeszcze mamy w rękach trzy istotne narzędzia, dzięki którym możemy coś zdziałać. Pierwszym jest urna wyborcza, przy której możemy zadecydować kto przejmie rządy. Drugim są europejskie, a więc nasze – instytucje. Wreszcie trzecim – społeczny opór, dający siłę sędziom nie ulegającym władzy.
Agata Szczygielska – Jakubowska z Bydgoskiego Forum Obywatelskiego stwierdziła, że – wbrew pesymistom – tak naprawdę państwo PiS się kończy i niedługo zapomnimy o nim. Nie znaczy to jednak, że wrócimy zaraz potem na nasze działki i oddamy się wypoczynkowi. Będzie wiele pracy nad zaprowadzeniem porządku po dewastacji prawa. Tym, którzy niszczą państwo demokratyczne należy się Trybunał Stanu, ale nie wolno myśleć o zemście na nich, tylko o sprawiedliwości. Zaprosiła też na kolejne spotkanie na Wolnej Sesji Obywatelskiej.
Podobnego optymizmu nie było już w głosie prof. Stefana Grzybowskiego, który przypomniał, że praworządność właśnie została pogrzebana, że klęskę poniosły nasze wcześniejsze próby obrony edukacji, a wyższe uczelnie utraciły pewne elementy suwerenności, choć są i tak w lepszej sytuacji niż szkolnictwo podstawowe i średnie. Radził, by przygotować się na gorsze czasy i długi marsz.
Młoda kobieta, która przedstawiła się jako Matka Polka, nie była tak pesymistycznie nastawiona wobec przyszłości. Powiedziała, że choć tu, przed pomnikiem, nie ma tysięcy, to tak naprawdę jest nas bardzo wielu. Tu i teraz reprezentujemy nieobecnych, podobnie myślących. Powołała się na swoje doświadczenie. „Występuję przed ludźmi, mówię dowcipy o rządzących, ludzie dobrze na nie reagują, naprawdę jest nas wielu zatroskanych tym co dzieje się z naszym krajem i sądami.” Również Piotr Malich, koordynator Inicjatywy Polskiej w Bydgoszczy, zachęcał do dalszych protestów, walki o demokrację i do pracy u podstaw. W podobnym tonie głos zabrała wiceprezydent Bydgoszczy, Maria Wasiak, zachęcając do obrony Konstytucji. Przypomniała,  że zwykle bywa tak, iż to nieliczni walczą o sprawy najważniejsze.
Na koniec Karol Słowiński z KOD, nim słowami – „idźcie do domu, zbierzcie siły” – pożegnał „grupę szybkiego reagowania”, przysiągł, że zrobi wszystko, by bydgoskie ruchy walczące o demokrację robiły to wspólnie. Tak, byśmy jesienią wygrali wybory, obronili się przed dewastującymi demokrację i instalującymi demokraturę. Zapowiedział też przygotowania do obywatelskiej kontroli wyborów. Ciekawe kiedy spotkamy się znowu? Pewnie niebawem…
 
Tekst Małgorzata Maniszewska Zdjęcia Anna Deptuła

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info