kod kp 3

KOD Bydgoszcz

UWAGA, OBYWATEL PATRZY !

Małgorzata Kabacińska 01.08.2018
Wprawdzie data wyborów samorządowych wciąż nie jest znana, ale obserwując polską scenę polityczną nietrudno dostrzec, że kampanie wyborcze wystartowały przed czasem. Również Komitet Obrony Demokracji nie zasypia gruszek w popiele. W ostatnim dniu lipca spotkała się Lokalna Grupa KOD Bydgoszcz na pierwszym zebraniu dotyczącym właśnie wyborów do samorządów.


- Władze KODu podjęły decyzję, że nasze stowarzyszenie powołując Obywatelską Kontrolę Wyborów (OKW) rozpoczyna ścisłą współpracę z Fundacją Batorego oraz Helsińską Fundacją Praw Człowieka – poinformowała na wstępie szefowa wojewódzkich struktur KODu w Kujawsko-Pomorskiem, Aleksandra Solecka. To dla nas szansa na fachowe doradztwo, szkolenia i – co tu kryć – fundusze niezbędne dla przeprowadzenia projektu czynnego zaangażowania obywateli w wybory. I choć kluczowy jest tu sam udział w głosowaniu, do czego zachęcać mają działania pro-frekwencyjne, to KOD poprzez utworzenie OKW idzie dalej w kreowaniu postawy świadomego wyborcy. – Chcemy, by w skali kraju nasi obserwatorzy pojawili się w tysiącu obwodowych komisji wyborczych – ujawniła Solecka i odpierała zarzuty, dlaczego tylko w tysiącu, podkreślając, że to i tak ogrom pracy, choćby tej szkoleniowej. Ale trzeba mieć kogo szkolić…
I tu apel do wszystkich obywateli, którzy nie chcą, by zdarzył się – a historia zna takie przypadki – „cud nad urną”, którzy obawiają się, że rozregulowana praworządność spowoduje chaos podczas wyborów, którzy po prostu uważają, że władzy trzeba patrzeć na ręce - wszystkich tych obywateli KOD zachęca do zgłoszenia akcesu na społecznego obserwatora poprzez ogólnopolski portal www.okw.info.pl
Jak podkreśliła A. Solecka, członkowie KODu mogą co prawda kandydować do władz samorządowych, ale nie pod auspicjami stowarzyszenia. KOD bowiem nie tworzy i nie popiera żadnego komitetu wyborczego! Jeśli jednak ktoś indywidualnie zdecyduje się na kandydowanie, to zostawszy radnym nie musi opuszczać szeregów KODu.
Karol Słowiński, lider bydgoskiego KODu przedstawił zebranym lokalny zespół ds. OKW, w skład którego wchodzą: Małgorzata Maniszewska, Jędrzej Daniel, Stefan Grzybowski, Jakub Herold i Marek Deptuła. Ten ostatni zaproponował chętnym udział w krótkim szkoleniu w komunikacji interpersonalnej, byśmy umieli lepiej trafiać do współobywateli z naszym przekazem. Pierwszy termin to najbliższy czwartek lub piątek w godz. 16.30-18.00. Przewidziana jest też druga tura. Jakub Herold z kolei powiedział kilka słów o planowanym klipie wyborczym skierowanym do 18-latków, by skorzystali z prawa do wyborów, a Stefan Grzybowski poddał pod rozwagę pomysł zwołania przez bydgoski KOD konwencji przedwyborczej z prezentacją kandydatów i ich programów. Zespół ds. OKW przygotowuje też ulotkę, która ma zaktywizować obywateli z rzadka uczestniczących w wyborach.
Planów więc sporo, pracy jeszcze więcej. Pozostaje mieć nadzieję, że członkowie KODu nie będą z tym sami, że obywatele uaktywnią się jeszcze przed wyborami i pomogą w ich prawidłowym przebiegu.
Katarzyna Kabacińska

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info