kod kp 3

KOD Bydgoszcz

Przedwyborcze dni

Małgorzata Maniszewska 12.10.2018

Od ostatniego dnia września bydgoscy KODerzy nie mieli właściwie chwili wytchnienia. Właśnie 30.09 w Filharmonii Pomorskiej odbyła się regionalna konwencja PiS z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, oraz lokalnych przedstawicieli tej partii. Rzecz jasna  –  musieliśmy tam być.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powitaliśmy i pożegnaliśmy delegację, która wyłoniła się z PiSbusa, a później do niego wsiadała  –  stosownie i licznie. Wśród KODerów stała makieta pomnika Lecha Kaczyńskiego, pojawiło się kilku Pinokiów z twarzą Premiera, nie obyło się też bez prezentacji plakatów „Konstytucja”.

 


  

 

 

 

 

 

Zaraz po tej emocjonującej niedzieli, 2 i 3 października, podjęliśmy zaproszonych przedstawicieli Stowarzyszenia 61 MamPrawoWiedzieć.pl. Przeprowadzili oni w sześciu bydgoskich szkołach średnich lekcje obywatelskie. Były to warsztaty z młodymi ludźmi, którzy po raz pierwszy wezmą udział w wyborach samorządowych. Wykładowczynie przedstawiły role i kompetencje samorządu, wpływ obywateli na kształtowanie polityki samorządowej, diagnozowanie problemów społecznych, które samorząd może rozwiązać. Tak przygotowały zainteresowanych słuchaczy do samodzielnych decyzji wyborczych i wyszukiwania źródeł pomocnych w zdobywaniu potrzebnych informacji.

 

W sobotę, 6.10., w dwu trzygodzinnych turach, kilkadziesiąt osób wzięło udział w szkoleniu społecznych obserwatorów wyborów, przeprowadzonym przez Fundację Batorego, w siedzibie Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Wykład, prowadzony przez profesora Bartłomieja Michalaka (UMK) był nie tylko interesujący, ale też rozwiał wiele wątpliwości przyszłych obserwatorów. Pozostałe będzie można jeszcze rozstrzygnąć, edukując się już samodzielnie, dzięki uruchomionej przez Fundację Batorego stronie internetowej. Przy okazji, obsadzając wyznaczone komisje obwodowe, pomożemy Fundacji przeprowadzić badania. Pozostałe przeszkolone osoby wezmą udział w obserwacji prac innych komisji obwodowych.
 

We wtorek 9.10. postanowiliśmy naszymi działaniami profrekwencyjnymi pochwalić się przed miejscowymi mediami. Zaprosiliśmy przedstawicieli mediów na konferencję prasową do Hotelu Ratuszowego. Dziennikarze zostali poinformowani o współpracy GL KOD z Fundacją Batorego i o szkoleniach obserwatorów wyborów. Pokazaliśmy film pro frekwencyjny

zrealizowany z młodymi ludźmi i przeznaczony dla tych, którzy pierwszy raz wezmą udział w wyborach. Dowiedzieli się też o lekcjach obywatelskich przeprowadzonych w szkołach. Pokazaliśmy im wszystkie nasze ulotki profrekwencyjne, a także wyniki internetowej ankiety, dotyczącej wątpliwości związanych ze znowelizowanym kodeksem wyborczym.  Na konferencji pojawili się zarówno przedstawiciele prasy, radia i TV, jak też portali internetowych. (zdj. kp i kp1)

Tekst: Małgorzata Maniszewska Zdjęcia Anna Deptuła

 

 

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info