kod kp 3

Wydarzenia

Podsumowanie 2018 roku w KOD region kujawsko-pomorski.

Piknik1a

 

Miniony rok nie był rokiem łatwym i przyjemnym, ze względu na to co działo się w kraju.Lecz my Koderzy i sympatycy KOD w regionie kujawsko-pomorskim robiliśmy swoje,akcje, protesty, PIKODy, happeningi i spotkania z ciekawymi ludźmi.

 

Oprócz akcji, protestów czy happeningów, organizujemy cykliczne, przynajmniej raz w miesiacu spotkania członków i sympatyków KOD. Bierzemy czynny udział w spotkaniach organizowanych przez Klub Obywatelski, któremu w Toruniu przewodzi  pan poseł Arkadiusz Myrcha. Wspomagamy prace Koalicji Obywatelskiej, oraz RON. bralismy też czynny udział w kontroli przebiegu wyborów.

wejsciowka1

Działamy nie tylko w Toruniu, początek nowego roku to tradycyjnie czas podsumowań, w skrócie również wydarzenia, akcje i spotkania, które organizowali lub wspierali czynnym udziałem włocławscy Koderzy. Przeprowadziliśmy cykliczne spotkania ze środowiskami opozycyjnymi w/s wyborów samorządowych. Wzięliśmy czynny udział w kontroli przebiegu wyborów. Cotygodniowe spotkania i dyżury w biurze GL przy ul. Żabiej, to we Włocławku norma.

Wloclawek Oda do Radosci1

BYDGOSZCZ

Przedsięwzięcia bydgoskiej Grupy Lokalnej w minionym roku, których byliśmy organizatorami, albo w których współuczestniczyliśmy, były bardzo różnej rangi. Jeśliby np. wyliczać je chronologicznie – pierwszym było współuczestnictwo w XV pikiecie bilbordowej 6 stycznia przy ulicy Mostowej, a było tych  pikiet wiele, bo odbywały się niemal co sobotę. Wymienić pewnie wypada tę która odbyła się 10 marca, gdy zbieraliśmy pieniądze na ławeczkę – pomnik Władysława Bartoszewskiego, 4 czerwca, już XXXI, w 29 rocznicę pierwszych, częściowo już wolnych wyborów, a także tę z 13 października, która była właściwie manifestacją „Europa przeciw Nacjonalizmowi”, z gośćmi – Obywatelami RP z Gdańska.

W 2018 roku zorganizowaliśmy kilka spotkań z Polakami, którzy mogli nam – swymi przemyśleniami  – pomóc w walce o Polskę wolną od satrapii i jedynowładztwa PiS.

 

"Kliknij" w czerwone odnosniki, a zobaczysz wszystkie zdjecia z wydarzeń!

 

 • Rok w Bydgoszczy zainaugurowało 18 stycznia spotkanie z Adamem Michnikiem. Jego odpowiedź na pytanie „Co z Polską?” nie była optymistyczna. Miał jednak istotną radę: przede wszystkim zmobilizować się należycie i aktywnie do wyborów samorządowych i prezydenta Włocławka z członkami i sympatykami KOD 

Bydgoszcz1

 

 • Rok we Włocławku zainaugurowało 23 stycznia spotkanie posłów PO i prezydenta Włocławka z członkami i sympatykami KOD 

          "Polska Seniora” - Spotkanie z posłami PO oraz prezydentem Włocławka

senoor

 

 • Rok w Toruniu zaczęliśmy od inauguracji projektu OKW. W lutym wraz z całym regionem spotkaliśmy się w Toruniu by porozmawiać o Obywatelskiej Kontroli Wyborów i uczestnictwie w projekcie. 

      Inauguracja projektu pn. OKW - 24.02.2018

wybory1

wybory2Awybory3a

 

 • 10 lutego w Bydgoszczy gościliśmy przewodniczącego Komitetu Obrony Demokracji, Krzysztofa Łozińskiego, który mówił o problemach i o wyzwaniach stojących przed naszą organizacją.

         14 marca naszym gościem była prof. Magdalena Środa. Przedstawiła wykład  „Etyka i                   polityka”, a później chętnie odpowiadała na pytania licznie zgromadzonych słuchaczy, 

       związane przede wszystkim z sytuacją polityczną.

bydgoszcz2

 

 • Włocławek 26 lutego 2018 w ramach Klubu Obywatelskiego spotkaliśmy się by wziąć udział w spotkaniu z senatorem Markiem Borowskim. Spotkanie moderował Arek Myrcha.

      Klub Obywatelski – spotkanie z senatorem Markiem Borowskim, Włocławek

bor2

bor1bor

 

 • Akcja plakatowania miasta „Od tego się zaczęło”, Włocławek 9 marca 2018

         „Od tego się zaczęło”

plak

 

 • Cała Polska śpiewa ODĘ - Włocławek 25 marca 2018. We Włocławku spotkaliśmy się by wziąć udział w ogólnopolskiej akcji - Cała Polska śpiewa ODĘ

      Cała Polska śpiewa ODĘ - Włocławek

 oda1a oda2a

Wloclawek Oda do Radosci1

 

 • Klub Obywatelski zaprosił nas na spotkanie z posłem Borysem Budką - Włocawek 5 kwietnia 

       Spotkanie z Borysem Budką, Włocławek

bud2bud

bud1

 

 • Pierwszy w 2018 r PIKOD - Toruń. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się nasz mobilny punkt wymiany książek, a przy okazji odbywaliśmy ciekawe rozmowy, choć z nie zawsze popierającymi nasze działania mieszkańcami i turystami.

     PIKOD - 15.04.2018

PIKOD1Apikod2Apikod4A

 

 • Pierwszy w 2018 r PIKOD - Włocławek  Plac Wolnosci.  PIKOD wzbudził duże zainteresowanie, odbywaliśmy wiele ciekawych rozmów i rozdalismy sporo materiałów i ulotek propagujacych nasze działania. Dużym "wzięciem" cieszyła się Konstytucja rozdawana mieszkańcom.

         PIKOD „Konstytucja” Plac Wolności, Włocławek

pik2

pik1pik

 

 • Happening Uwolnić Kaczkę -19.04.2018, a potem spotkanie z Krzysztofem Skiba, które zgodził się poprowadzić Zbyszek ”Krzywy” Krzywański, muzyk legendarnego  toruńskiego zespołu Republika, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

    Happening Uwolnić Kaczkę 19.04.2018

kaczka1akaczka3akaczka4a

   Spotkanie z Krzysztofem Skibą 19.04.18 Toruń

 

skiba1askiba2askiba4a

 

 • 20 kwietnia gościem KOD Bydgoszcznie był tym razem polityk, historyk, czy filozof, a piosenkarz – Krzysztof Skiba. Lider zespołu Big Cyc opowiadał w Mózgu o tym jak się żyje artystom w opresyjnym państwie.

 

 • W ciągu roku zorganizowaliśmy cykl PIKODów tematycznych: z okazji 1 i 3 maja, w czerwcu "Wszyscy Razem dla Wolności", w lipcu Toruń maluje Konstytucję, we wrześniu Idę na Wybory w koszulce KonTYtucJa, w październiku PIKOD - IdźMY na WYbory:

  PIKOD - 22.04.2018    

           PIKOD-Toruń 1 maja, 2018        

  Złożenie Kwiatów i PIKOD - Toruń, 3 maja 2018  

             PIKOD - Toruń 20 maja 2018           

 

1maja1a3maja2aPIKOD3majaA20majA

 

 • Tak jak inne miasta w regionie tak i Włocławek wspiera oraz protestuje z Rodzicami Osób Niepełnosprawnych.

      Protest RON, Pl. Wolności, Włocławek

ron WRon W1

 

 • PiKOD-ów w Bydgoszczy, w tym roku odbyło się niewiele. 20 maja pojawiliśmy się w Myślęcinku. Impreza odbyła się pod unijną flagą, zbieraliśmy podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o ochronie flagi Unii Europejskiej i rozdawaliśmy licznym przechodniom  parkowej promenady – znaczki, baloniki i – rzecz jasna – flagi. 28 i 29 lipca zorganizowaliśmy PiKOD-y w Koronowie, podczas Jarmarku Cysterskiego. Budziliśmy zainteresowanie przechodniów, rozdawaliśmy Konstytucję i przypominaliśmy o zbliżających się wyborach samorządowych. 18 sierpnia, podczas dorocznego Festiwalu Smaku w Grucznie spotkaliśmy się nie tylko z amatorami różnych smaków i smaczków, ale też rozdawaliśmy plakaty ze słowem Konstytucja Polakom mieszkającym w Niemczech, którzy obiecywali, że pojawią się w oknach w Kolonii.

  Z innych inicjatyw, w których braliśmy udział, to 23 marca „czarnym piątek” – manifestacja w obronie wolnych wyborów kobiet i przeciw opresji Kościoła. W kwietniu wzięliśmy udział zrzutce na wycieczkę do Warszawy dzieci z poszkodowanego wichurą Sośna. 19 kwietnia niektórzy z nas złożyli kwiaty i znicze pod kamieniem upamiętniającym bydgoską synagogę w rocznicę powstania w getcie. 24 maja licznie pojawiliśmy się na Starym Rynku – okazując solidarność z niepełnosprawnymi, by pokazać, że protestujący w sejmie nie są sami. Grupa bydgoskich KOD-erów wzięła też udział w Marszu Wolności w Warszawie 12 czerwca. 26 sierpnia niewielka grupa przyłączyła się do międzynarodowej akcji Baby ShoesRemember– pamięci ofiar pedofilii w Kościele Katolickim, narażając się na agresję narodowców.

 

 • W ciągu roku, w Toruniu zorganizowaliśmy cykl PIKODów 

           4 czerwca "Wszyscy Razem dla Wolności"   

      Toruń maluje Konstytucję 

  PIKOD - Gruczno 2018

4czerwcamaluje1grucznoA

 

Idę na wybory w koszulce KonsTytucJA

PIKOD - IdźMY na WYbory

malujeA

idzAidz3A

 

 • 12 maja byliśmy całym regionem w Warszawie - na Marszu Wolności

          Marsz Wolności - Warszawa 12 maja 2018

WarszawaAWarszawa1A

warszawa2A

 

 • Aktywnie uczestniczyliśmy i popieraliśmy protesty RON

      Toruń popiera RON - 21 maja 2018

RON1RONA

 Dzień Matki pod Sejmem - solidarni z protestującymi!

RONWAWA ARONWAWA1a

 Zakończenie protestu RON - Toruń 27 maja

RONTOR ARONTOR1A

 • Uczestniczylismy w ogolnopolskim protescie w czerwcu i w lipcu  - #Europo. Nie odpuszczaj! #Polityka precz od polskich sądów! 

Toruń - Europo. Nie odpuszczaj! 4 czerwca

4czA4cz1a

     

Światełko dla sądów - Europo nie odpuszczaj 11.06.2018

11cz1A11czA

 

 • Najliczniejsze były z pewnością bydgoskie manifestacje i pikiety odbywające się w czerwcu i lipcu pod gmachem sądu okręgowego i pomnikiem Kazimierza Wielkiego w obronie sądów, a przede wszystkim Sądu Najwyższego. Miały miejsce od 5 do 11 czerwca i od 3 do 5, oraz 18, 24 i 26 lipca.

bydgoszcz3bydgoszcz4

       

 • Włocławek - Uczestniczyliśmy w ogolnopolskim proteście 11 czerwca 

     Wolne Sądy, manifestacja pod Sądem Rejonowym we Włocławku

sąd wł

 

 • 23.06. – PIKOD tematyczny, wspólny z GL Powiat Toruński, ul. Zduńska, Włocławek

       PIKOD Włocławek i powiat toruński

PIKWPIKW1

PIKW2

 

#EuropoNieOdpuszczaj 3 lipca - Toruń

3lipA3lip1a

       

#EuropoNieOdpuszczaj - 4 lipca, CD

4pilip2a4lip1A

4lipA

 

 • Włocławek - 03.07 – 05.07. - trzydniowe manifestacje pod sądem rejonowym.

       Sąd Rejonowy Włocławek lipiec

lip1lip

 

Polityka precz od polskich sądów! Toruń 18 lipca

18lipA18lip1A

 

Polityka precz od polskich sądów, Toruń,19 lipca

19lipA19lip1a

 

Polityka precz od polskich sądów, Toruń, 2o lipca

20lipa20lip1a

 

24 lipca Toruń, Ręce precz od sądów

24lipa24lip2a24lip1a

 

       Protest Włocławek 20 lipca

włoc1włocwłoc

 

 

 • 74 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - 1 sierpnia.

 Toruń - 74 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Godzina WaGodzina W1aGodzina W2a

 

 • Przedostatnia pikieta zakończyła się przemarszem przez miasto pod siedzibę bydgoskiego PiS z odśpiewaniem „Ody do radości” i przy dużej aprobacie przechodzących Bydgoszczan. Jeszcze 6 sierpnia w ramach „Letnich Infekcji Obywatelskich” zrobiliśmy sobie i chętnym Bydgoszczanom zbiorowe „selfie z Konstytucją”, zwieńczone ubraniem trzech gracji nad brzegiem Brdy w koszulki ze stosownym napisem i dyskusją z grupą młodych ludzi na temat praworządności. We wszystkich sądowych bojach wspierał nas mecenas Michał Bukowiński, a raz zawitał na demonstrację Radosław Sikorski. Zamanifestowaliśmy latem swoją determinację i siłę, co okazało się niedawno skuteczne.

  Skuteczne były również nasze działania związane z Obywatelską Kontrolą Wyborów. O tej inicjatywie pierwszy raz usłyszeliśmy na spotkaniu KOD 5 marca, a 31 lipca powołano zespół do spraw OKW. Trzy dni wcześniej przewodniczącym bydgoskiej grupy lokalnej został Karol Słowiński, który wziął na siebie ciężar organizacji naszego uczestnictwa w tej inicjatywie. Odbyły się liczne zebrania z chętnymi, by w niej uczestniczyć. 8 sierpnia powstał fanpage fb.com/KODBydgoszcz, który przyczynił się do rozpropagowania OKW i naszych działań. 6 października odbyło się już szkolenie chętnych, by z naszego ramienia obserwować wybory. Było ich tak wielu, że prof. Bartłomiej Michalak z Fundacji Batorego i UMK z Torunia musiał je przeprowadzić w dwu turach.

  Jednocześnie Anna Deptuła czuwała nad ankietą związaną z ważnością głosu na karcie wyborczej i nad powstawaniem profrekwencyjnych ulotek, których rozdaliśmy przed wyborami wiele. Najwięcej podczas PiKOD-ów zorganizowanych 13 i 14 października w Fordonie i przy ul. Mostowej.

  Dzięki pośrednictwu Jakuba Herolda zorganizowano – z udziałem przedstawicielek grupy 61MamPrawoWiedzieć – warsztaty w kilku szkołach

bydgoszcz5

 

 • Toruń wziął udział w #Akcja Konstytucja - wspólnie ubraliśmy wiele pomników

        Akcja Konstytucja - Toruń

PomnikiAPomniki1A

Pomniki2aPomniki3a

 

 • #Akcja Konstytucja cieszyła sie ogromnym zainteresowaniem, postanowilismy więc przystroić banerem KonsTytucJa najpopularniejszy toruński pomik, pomnik Mikołaja Kopernika. Nie obyło sie bez przygód i sensacji... Baner, który nasz człowiek zawiesił przy pomocy tyczki, sciągała Straż Pożarna wezwana przez  Strazników Miejskich, oraz inwerteniowała Policja. - polecamy fotorelację! 

                     

     Kopernik i Konstytucja 

KOPERNIK AKOPERNIK 1a

KOPERNIK 2aKOPERNIK 3a

KOPERNIK 4AKOPERNIK 6a

 

 

 • Piknik rodzinny na torunskim lotnisku, zgromadził wielu członków i sympatyków KOD wraz z rodzinami. Celem pikniku była wspólna integracja regionu, ale przedewszystkim zachęcenie do udziału w wyborach i projekcie Obywatelskiej Kontroli Wyborów. Z zaproszonych gosci przybyli: marszałek wojewwództwa Piotr Całbecki, senator Przemysław Termiński, posłowie Tomasz Lenz i Arkadiusz Myrcha, lokalni politycy z zaprzyjaźnionych partii oraz osoby ze swiata kultury i sztuki.Mariusz Lubomski, Zbigniew Krzywayński

                           

      Piknik KOD - 08.09.2018

 PiknikPiknik2

Piknik3Piknik4

Piknik5Piknik6

 

 

 • Zygmunt w koszulce KonsTYtucJA, byliśmy - Warszawa #MyJestesmyKonstytucją

         Warszawa 16,09,2018 #MyJestesmyKonstytucją

WA WAWA WA1

WA WA2WA WA3

wa1

 wa2wa

 

 

 • Protest pod sądem w Toruniu - O wolność naszą i niezawisłość Waszą sędziowie!

         O wolność naszą i niezawisłość Waszą sędziowie!

Sąd ToruńSąd Toruń1A

 

 • "Gorące" przywitanie premiera, Pinokio - Morawiecki w Toruniu

         Pinokio - Morawiecki w Toruniu

PinokioAPinokio1a

Pinokio2aPinokio3a

Pinokio4aPinokio5a

 

 • Odbyły się 2 i 3 października i traktowały o samorządności, oraz decyzjach wyborczych, przygotowując młodzież, która będzie po raz pierwszy głosować, do świadomego wyboru. Sfinansowaliśmy też powstanie krótkiego filmy profrekwencyjnego, skierowanego do młodych ludzi „Ogarniam wybory”. Zarówno szkoleniami – własnymi i młodych, ulotkami, jak i filmem, pochwaliliśmy się na konferencji prasowej 9 października w Hotelu Ratuszowym.

  Zaznaczyliśmy też czynnie swój udział w samej kampanii wyborczej. 14 sierpnia grupka KOD-erów towarzyszyła przemarszowi przez miasto Tomasza Latosa z Patrykiem Jakim, który chciał w ten sposób wesprzeć ówczesnego kandydata na prezydenta Bydgoszczy. Znacznie większa liczba członków naszej organizacji stawiła się 30 września przed Filharmonią Pomorską, bowiem w tym gmachu wspierali Tomasza Latosa sam Jarosław Kaczyński wraz z premierem  Mateuszem Morawieckim. Były hasła, transparenty, okrzyki, karykatury. Był też incydent, którego nie było, bo jednemu z radnych PiS przywidziało się, że został uderzony przez naszego Przewodniczącego.

  Wybory obserwowaliśmy z uwagą ku pożytkowi nauki, ale też chyba wyborców. Spotkaliśmy się trzy dni po nich w radosnej atmosferze, a kilkoro z nas uczestniczyło w udekorowaniu sali sesyjnej ratusza podczas pierwszej sesji nowo wybranej rady – wielkimi napisami „Konstytucja”. 

bydgoszcz6

  

 • W cyklu spotkań "Jakie Prawo? Jaka Sprawiedliwość?" na Wydziale Prawa UMK, spotkalismy sie z sędziami Beatą Morawiec i Waldremarem Żurkiem. Spotkanie prowadził mecenas Jacek Krężelewski członek Zarzadu Regionu KOD kujawsko-pomorskiego.

       Jakie Prawo? Jaka Sprawiedliwość?

UMKUMK1UMK2UMK2A

UMK4

 

 • Złożenie kwiatów przez delegację KOD z okazji 100 lecia Odzyskania Niepodległości.

      NIEPODLEGŁA - 100 LAT! 11.11.2018

Niepodległa1

Niepodległa2Niepodległa

 

 • 37 lat temu, nocy z 12 na 13 grudnia wprowadzono Stan Wojenny. 
  O godzinie 24.00, delegacje złożyły kwiaty pod Tablicą Solidarności, znajdującą się na kościele św. Ducha. Byli tam przedstawiciele KOD Toruń

13-Grudnia-2018, Toruń

13.grudnia.113

13.grudnia.2

 

Na świeta Bożeg Narodzenia i z okazji Nowego 2019 Roku złozylismy członkom i sympatykąom zyczenia...

kartka zr

kartka czerwona

 

Opracowali: Anna Deptuła, Jacek Kraśnicki, Małgorzata Maniszewska, Ryszard Siuda, Elżbieta Wesołowska

Zdjęcia: Anna Deptuła, E. Wesołowska, G.Turek, T. Janaszczak, J.Oleszczuk, S.Soberski, J. Kraśnicki

 

Apel do członków i sympatyków KOD kujawsko-pomorskie.

Rafał 1Po decyzji pani Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, że nie będzie ponownie startować w nowych wyborach prezydenckich, Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska stanęły przed decyzją o nominowaniu kandydata na urząd prezydenta Rzeczpospolitej.
Jednomyślną rekomendacją zarządu krajowego PO, jest rekomendacja prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego

Czytaj więcej

TROCHĘ HUMORU NA TE TRUDNE CZASY -Ciąg dalszy

Kabaret pod złamanym paragrafem... 
Dawka humoru od mecenasa Jacka Krężelewskiego.

 Spowiedź  - odc.2

 

Czy mamy sumienie.

 

To co najważniejsze.

 
Orędzie.

Czytaj więcej

Konstytucja 3 Maja


W tym roku ze względu na panujące zagrożenie zarażeniem COVID-19,  
KOD region kujawsko-pomorski
nie organizował obchodów święta Konstytucji 3 Maja

Ale od lat zawsze byliśmy na ulicy. 
Narodowe Święto Trzeciego Maja, zwane potocznie Świętem Konstytucji 3-go Maja, 
to polskie święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji  z 1791 roku. Święto Konstytucji zostało ustanowione w 1919, przywrócono je po okresie PRL w 1990.

Krótkie przypomnienie naszych działań…

 

Czytaj więcej

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info