kod kp 3

Wydarzenia

Byliśmy w sobotę w Gdańsku

Gdansk 54ARyszard Musielak

W sobotę 19 stycznia do Gdańska przybyli ludzie z całej Polski. Także z naszego Regionu z Bydgoszczy. Grudziądza, Torunia spora grupa członków i sympatyków KOD pojechała wziąć udział w pogrzebie zamordowanego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

 

 

Morderstwo polityczne obce jest polskiej tradycji, choć niestety precedensy już były. Nie będę opisywał ceremonii ani cytował - skąd inąd wspaniałego - życiorysu Prezydenta , bo wszystkie media wielokrotnie to już zrobiły. Nie będę też dokonywał analizy politycznej przyczyn tego morderstwa. Od jednej uwagi nie mogę się jednak powstrzymać. Nie wolno się zgodzić na hasło "ciszej nad tą trumną". Już raz w historii, po zamordowaniu Prezydenta Narutowicza to hasło padało i nie przyniosło dobrych skutków, wprost przeciwnie. Nie, ta śmierć nie może zostać zapomniana, musi zmienić Polskę.

Wspaniała była atmosfera Gdańska w tą sobotę. Tysiące tzw. zwykłych ludzi, tysiące flag Polski i Gdańska przepasanych kirem. Flagi nie tylko na instytucjach ale w prywatnych oknach. Byliśmy tego dnia, jak rzadko, naprawdę razem.
Nie miejsce tu by krytykować mowę biskupa Głodzia i jego wezwanie do jednoczenia się m.in.pod znakiem narodu, kościoła, bo to jednak nie są jednoczące dla wszystkich Polaków hasła (może dla kibiców Lechii do których się odwoływał ). Dominikanin ojciec Wiśniewski potrzebował 5 min, by powiedzieć to, o czym przez 37 min homilii milczał hierarcha Kościoła katolickiego.

Załączam cytaty z 2 wystąpień na końcu ceremonii przyjaciół Prezydenta : ojca L. Wiśniewskiego i Aleksandra Halla.

Fragmenty przemówienie ojca Ludwika Wiśniewskiego

leon

" z Gdańska, wielokrotnie wychodził głos, właściwie krzyk, który wielu ludziom przywracał moralną równowagę. Osiemdziesiąt lat temu z Gdańska, z Westerplatte, wyszedł rozpaczliwy krzyk wołający do całego świata, że wolność jest wartością bezcenną, że wolności trzeba bronić, zawsze bronić. Niemal czterdzieści lat temu z Gdańska wyszedł apel do świata, w którym dobitnie wołano, że trzeba porzucić stary świat".

"W ostatnich dniach wielu ludzi próbowało formułować to przesłanie, które wynika ze śmierci Pawła, i ja tu dzisiaj jestem przekonany, że Paweł chce, Paweł, który jest już u Boga, chce, abym wypowiedział następujące słowa: trzeba skończyć z nienawiścią, trzeba skończyć z nienawistnym językiem, trzeba skończyć z pogardą, trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych. Nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę nienawiści na ulicach, w mediach, w internecie, w szkołach, w parlamencie, a także w Kościele. Człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju."

Fragmenty przemówienia Aleksandra Halla

alek

"Paweł Adamowicz był jednym z najświetniejszych, najwybitniejszych przedstawicieli pokolenia, któremu odzyskanie niepodległości i demokracji otworzyło możliwość działania w sferze publicznej. Pokazał, jak wiele można było zdziałać w warunkach wolności. Pozostawił po sobie wielkie dzieło."

"Pawła zabiła nienawiść. Jestem pewien, że ta nienawiść nie zwycięży. Zwycięży dobro, któremu służył Paweł. W tym miejscu muszę jednak powiedzieć, że tę nienawiść, która zabiła Pawła, wzbudzano i podsycano, dyskwalifikując go moralnie, przypisując mu niskie intencje i nieuczciwość. Tak go przedstawiały tzw. media publiczne. Apeluję do tych, którzy mają wpływ na nasze życie publiczne, a więc przede wszystkim do rządzących, by zerwali z tymi praktykami."

"Paweł Adamowicz pozostawił po sobie wyrazisty testament. Pokazał, jak powinniśmy odnosić się do drugiego człowieka. Jak nieść dobro. Pokazał, jak ważna jest obrona demokratycznych wartości, konstytucji i niezależności władzy sądowniczej. "

Gdansk 40aGdansk 67a

 ZDJĘCIA -   Pożegnanie Pawła Adamowicza - Gdańsk

Tekst: Ryszard Musielak

Zdjęcia dzięki uprzejmości Waldemara Jankowskiego z KOD zachodniopomorskie i Grzegorza Turek KOD Grudziądz

 

Potrzeba bohaterów jest faktem. Pokazujmy tych, którzy się nie boją [rozmowa]

Autor: Karina Obara

M Matczak 30aRozmawiamy z prof. Marcin Matczak, dlaczego eskalacja emocji nie służy żadnej ze stron sporu, o systemie Pegasus, który służy inwigilacji, ratowaniu demokracji i Gutenbergach naszych czasów.

Czytaj więcej

Profesor M. Matczak w Toruniu

M Matczak 13a

Wczoraj 5 września o godzinie 17.oo toruński KOD gościł Profesora Marcina Matczaka. Spotkanie poprowadziła niezastąpiona redaktor Karina Obara.

Czytaj więcej

SPOTKANIE Z PROFESOREM M. MATCZAKIEM

matczak2

W czwartek 5 września 2019 o godzinie 16:45
w Mercure Helios Hotel Toruń ul Kraszewskiego 1/3
odbędzie się spotkanie z Marcinem Matczakiem
radcą prawnym, doktorem habilitowanym nauk prawnych, specjalistą w zakresie teorii prawa, profesorem uczelni na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Spotkanie poprowadzi redaktor Karina Obara.

Czytaj więcej

WESPRZYJ NAS!

Plakat1

Od czterech lat walczymy o demokrację na ulicy. Widać nas w regionie. Poświęcamy swój wolny czas i niejednokrotnie środki finansowe. Przed nami jeden z najważniejszych etapów, który zadecyduje o naszej przyszłości. Dlatego też, aby kontynuować naszą działalność prosimy o wsparcie finansowe.

Chcemy ruszyć z kampanią „Czy wiesz, że…”  (http://czy.wiesz.eu)

Czytaj więcej

Warto być przyzwoitym panie Morawiecki.

Autor: Roman Piotrowski

 DSC0152AW sobotę 24 sierpnia na konwencji PiS w Toruniu gościł Mateusz Morawiecki. Członkowie i sympatycy Komitetu Obrony Demokracji spontanicznie postanowili godnie przywitać gościa w grodzie Kopernika.

Czytaj więcej

15 sierpnia 2019 Święto Wojska Polskiego w Toruniu.

Tekst: Roman Piotrowski
Dzień Wojska 8AW rocznicę pierwszego zawieszenia banera Konstytucja na pomniku Mikołaja Kopernika dziś też Komitet Obrony Demokracji przypomniał o najważniejszym obowiązującym w Polsce prawie.
Na trasie przemarszu Wojska oraz przedstawicieli władz krajowych, wojewódzkich, miejskich i innych osób uczestniczących w uroczystościach miejskich, na jednym z balkonów kamienicy przy Rynku Staromiejskim wywieszone zostały banery przypominające o konstytucji.

Czytaj więcej

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216
Dyżur Zarządu w  czwartki od 17.00 do 19.00

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info