kod kp 3

Wydarzenia

Na razie nic złego się nie stało Ale lepiej dmuchać na zimne

W.Hermeliński30

Rozmowa redaktor Kariny Obara z Wojciechem Hermelińskim,

sędzią Trybunału Konstytucyjnego w spoczynku, przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej w latach 2014-19. 

Na razie nic złego się nie stało, ale lepiej dmuchać na zimne

Karina Obara

Sędzia Wojciech Hermeliński spotkał się we wtorek na toruńskich Jordankach z mieszkańcami. Spotkanie zorganizował Komitet Obrany Demokracji

Rozmowa z Wojciechem Hermelińskim, – sędzią Trybunału Konstytucyjnego w spoczynku, byłym przewodniczącym PKW, o przyszłości i jakości wybo­rów w Polsce.

29 marca wygasła pana kadencja, jako przewodniczącego PKW. W jakim stanie od dał pan Komisję następcy, którego wskazała prezes Julia Przyłębska?

W bardzo dobrym. Na razie nowy przewodniczący przygląda się PKW i słyszę, -że dobrze sobie radzi.

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu wyborczego z grudnia 2017 r. po tegorocznych październikowych wyborach parlamentarnych zmieni się sposób powoływania członków PKW – 7 na 9 członków nowej PKW będzie wskazywanych przez Sejm. Jak pan to ocenia?

Niepokoi mnie to. Od początku, wraz z kolegami z PKW, bardzo krytycznie ocenialiśmy tę i inne zmiany w PKW, które proponował obóz rządzący. Jest to rugowanie sędziów ze struktur organów sędziowskich, mimo że te organy były stawiane w Europie, jako przykład bardzo dobrego rozwoju tzw. młodej demokracji, właśnie dzięki przymiotom sędziów jak niezależność i niezawisłość. Dotąd po 3 członków PKW wskazywali odpowiednio prezesi: Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ustawodawca bez podania merytorycznych przyczyn postanowił to zmienić. Oczy wiście każdy ustawodawca może kształtować system wyborczy. W Niemczech czy Czechach sędziowie w ogóle nie uczestniczą przy organizowaniu wyborów, ale tam panuje inna kultura prawa. Skoro u nas po roku 1989 uznano, że uczestnictwo sędziów w wyborach będzie najlepszym zabezpieczeniem dla uczciwości i przejrzystości wyborów, to nie wiadomo, dlaczego rząd postanowił odejść od systemu, który bardzo dobrze się sprawdzał. Zwłaszcza, że żadne wybory – nie dostarczyły dotąd powodów, aby negować działania

PiS uważał, że w 2014 r. doszło do fałszerstw podczas wyborów.

Ten rzekomy zarzut nie był powiązany z osobami sędziów. Odnosił się do trybu przeprowadzania wyborów samorządowych. Chodziło o to, że wójtowie mają zbyt duży wpływ na powoływanie komisji, że ich udział w wyborach samorządowych jest zbyt intensywny i przez to mogą niewłaściwie oddziaływać na sposób wyborów. Do dziś jednak nie przedstawiono dowodów na to, że doszłoby do nieprawidłowości na skalę, która świadczyłaby o zafałszowaniu wyborów, Drobne fałszerstwa zawsze się zdarzają.

Jakie?

Na przykład, że ktoś odsprzeda jakiś głos albo ktoś z komisji dopisze jeden krzyżyk. Ale wówczas unieważnia się takie wybory w obwodzie, co nie ma przełożenia na generalny wynik.

Odebrał pan osobiście zarzut o fałszowaniu wyborów?

Pojawiły się jakieś publikacje, że PKW jest uwikłana, ale nie bardzo wiedziałem, w co. Nie były to zarzuty merytoryczne, z którymi można by było dyskutować.

Gdy był pan sędzia Trybunału Konstytucyjnego, był pan też bliski PiS, ale przeciwstawił się pan temu, co robi obecny rząd. Nie miał pan wrażenia, że oskarżenia o fałszowaniu wyborów to atak na pana?

Tak to można było odebrać, zastanawiałem się nad tym, czy nie jest to czasem uderzenie we mnie. No i za co? Byłem blisko z braćmi Kaczyńskimi od dzieciństwa, reprezentowałem Jarosława Kaczyńskiego w słynnej sprawie tzw. lojalki. W momencie, gdy PiS rozpoczęło działalność zmieniającą wymiar sprawiedliwości w Polsce, a właściwie demolującą wymiar sprawiedliwości, w tym Kodeks wyborczy, uznałem, że nie mogę tego akceptować. Obawialiśmy się, że komisarze wyborczy, którzy będą namaszczeni przez organ polityczny, to zły krok w kierunku upolitycznienia PKW, bo będą starali się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom władzy, np. układać okręgi wyborcze pod konkretną partię. Na razie tak się nie dzieje, ale lepiej dmuchać na zimne.

A czego pan się najbardziej obawia w związku ze zmianami w Kodeksie wyborczym? Bo po październikowych wyborach wszystko może się zmienić.

Podtrzymuję zdanie, że politycy powinni jak najdalej trzymać się od organów wyborczych, które powinny być niezależne. Obawiam się upolitycznienia PKW po tym, co PiS zrobił z Sądem Najwyższym i Trybunałem Konstytucyjnym. Za PRL PKW składała się z przedstawicieli partii politycznych, to nie powinno mieć miejsca. Nie uspokaja mnie to, że PiS mówi, iż członkowie PKW nie mogą być członkami partii politycznych. Nie zmienia to faktu, że skoro są z nadania mogą być związani z obozem władzy. W nowej PKW pozostanie tylko dwóch sędziów, 7 członków będzie powoływał Sejm. Niezależność i niezawisłość, jaka cechowała dotąd PKW, była wielką wartością. Żałuję, że PiS inaczej to postrzega.

 Rozmowa PDF KLIKNIJ

 Zdjecia J. Kraśnickiego ze spotkania  →kliknij←

 

 

 


APEL Zarządu Regionu Kujawsko-Pomorskiego Komitetu Obrony Demokracji w sprawie wyborów prezydenckich 2020

cover grupy KOD biały z napisemZjednoczona Prawica utraciła moralne prawo do rządzenia Krajem. Gdy pandemia koronawirusa przynosi pierwsze ofiary śmiertelne; gdy szpitale pracują w warunkach niedoboru ludzi, testów na wirusa czy sprzętu ochrony osobistej; gdy gospodarka się zatrzymuje a setkom tysięcy pracowników i firm grozi bezrobocie i upadłość, Zjednoczona Prawica zajmuje się utrzymaniem władzy za wszelką ceną.

Czytaj więcej

O obecnej sytuacji w kraju

Mecenas Jacek Krężelewski o obecnej sytuacji.

Czytaj więcej

Apel do Prezydenta Zaleskiego

Samorządy apelują o przełożenie wyborów, a tym czasem Michał Zaleski nie popiera apelu o odwołanie wyborów prezydenckich w maju.

Apel mec. Jacka Krężelewskiego do prezydenta Torunia Michała Zalewskiego.

Czytaj więcej

Tarcza antywirusowych kłamstw

Autor: Janusz Strzesniewski

TytułDo tej pory zanim coś napisałem chodziłem z pomysłem kilka dni, analizowałem, czasami konsultowałem z przyjaciółmi. To, co teraz piszę jest spontaniczne - pod wpływem mocnego wzburzenia. Taka kwalifikacja w sądzie wpływa na złagodzenie kary. Państwa też proszę o złagodzenie ocen.  Muszę jednak to zrobić, bo inaczej dołączę do grona ofiar koronawirusa.

 

Czytaj więcej

Komunikat Zarządu Regionu.

KOMUNIKAT

Kujawsko-Pomorski Zarząd Regionu Komitetu Obrony Demokracji 
wstrzymuje do odwołania organizację wszystkich imprez:
PIKODów, spotkań, manifestacji i pikiet, w których planowany jest udział
ponad pięćdziesięciu osób.
Prosimy członków Stowarzyszenia by nie ulegali panice i chaosowi dezinformacji,
natomiast decyzje dotyczące aktywności podejmowali z rozsądkiem.
Starajmy stosować się  do zaleceń prezydentów, wojewodów, wójtów czy sołtysów,
lekarzy i stacji epidemiologicznych. 

Kujawsko-pomorski Zarząd Regionu Komitetu Obrony Demokracji 

Czytaj więcej

Wejściówka- spotkanie

wejsciowka1B

Zapraszamy członków i sympatyków KOD
na spotkanie w Wejściówce – Toruń ul. Plac Teatralny 1
W środę 4 marca o godzinie 17.00
Podsumujemy akcję zbierania podpisów

dla kandydatów na prezydenta. 
Porozmawiamy o sprawach bieżących, 
omówimy zaplanowane PIKODY.

Czytaj więcej

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info