kod kp 3

Wydarzenia

Na razie nic złego się nie stało Ale lepiej dmuchać na zimne

W.Hermeliński30

Rozmowa redaktor Kariny Obara z Wojciechem Hermelińskim,

sędzią Trybunału Konstytucyjnego w spoczynku, przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej w latach 2014-19. 

Na razie nic złego się nie stało, ale lepiej dmuchać na zimne

Karina Obara

Sędzia Wojciech Hermeliński spotkał się we wtorek na toruńskich Jordankach z mieszkańcami. Spotkanie zorganizował Komitet Obrany Demokracji

Rozmowa z Wojciechem Hermelińskim, – sędzią Trybunału Konstytucyjnego w spoczynku, byłym przewodniczącym PKW, o przyszłości i jakości wybo­rów w Polsce.

29 marca wygasła pana kadencja, jako przewodniczącego PKW. W jakim stanie od dał pan Komisję następcy, którego wskazała prezes Julia Przyłębska?

W bardzo dobrym. Na razie nowy przewodniczący przygląda się PKW i słyszę, -że dobrze sobie radzi.

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu wyborczego z grudnia 2017 r. po tegorocznych październikowych wyborach parlamentarnych zmieni się sposób powoływania członków PKW – 7 na 9 członków nowej PKW będzie wskazywanych przez Sejm. Jak pan to ocenia?

Niepokoi mnie to. Od początku, wraz z kolegami z PKW, bardzo krytycznie ocenialiśmy tę i inne zmiany w PKW, które proponował obóz rządzący. Jest to rugowanie sędziów ze struktur organów sędziowskich, mimo że te organy były stawiane w Europie, jako przykład bardzo dobrego rozwoju tzw. młodej demokracji, właśnie dzięki przymiotom sędziów jak niezależność i niezawisłość. Dotąd po 3 członków PKW wskazywali odpowiednio prezesi: Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ustawodawca bez podania merytorycznych przyczyn postanowił to zmienić. Oczy wiście każdy ustawodawca może kształtować system wyborczy. W Niemczech czy Czechach sędziowie w ogóle nie uczestniczą przy organizowaniu wyborów, ale tam panuje inna kultura prawa. Skoro u nas po roku 1989 uznano, że uczestnictwo sędziów w wyborach będzie najlepszym zabezpieczeniem dla uczciwości i przejrzystości wyborów, to nie wiadomo, dlaczego rząd postanowił odejść od systemu, który bardzo dobrze się sprawdzał. Zwłaszcza, że żadne wybory – nie dostarczyły dotąd powodów, aby negować działania

PiS uważał, że w 2014 r. doszło do fałszerstw podczas wyborów.

Ten rzekomy zarzut nie był powiązany z osobami sędziów. Odnosił się do trybu przeprowadzania wyborów samorządowych. Chodziło o to, że wójtowie mają zbyt duży wpływ na powoływanie komisji, że ich udział w wyborach samorządowych jest zbyt intensywny i przez to mogą niewłaściwie oddziaływać na sposób wyborów. Do dziś jednak nie przedstawiono dowodów na to, że doszłoby do nieprawidłowości na skalę, która świadczyłaby o zafałszowaniu wyborów, Drobne fałszerstwa zawsze się zdarzają.

Jakie?

Na przykład, że ktoś odsprzeda jakiś głos albo ktoś z komisji dopisze jeden krzyżyk. Ale wówczas unieważnia się takie wybory w obwodzie, co nie ma przełożenia na generalny wynik.

Odebrał pan osobiście zarzut o fałszowaniu wyborów?

Pojawiły się jakieś publikacje, że PKW jest uwikłana, ale nie bardzo wiedziałem, w co. Nie były to zarzuty merytoryczne, z którymi można by było dyskutować.

Gdy był pan sędzia Trybunału Konstytucyjnego, był pan też bliski PiS, ale przeciwstawił się pan temu, co robi obecny rząd. Nie miał pan wrażenia, że oskarżenia o fałszowaniu wyborów to atak na pana?

Tak to można było odebrać, zastanawiałem się nad tym, czy nie jest to czasem uderzenie we mnie. No i za co? Byłem blisko z braćmi Kaczyńskimi od dzieciństwa, reprezentowałem Jarosława Kaczyńskiego w słynnej sprawie tzw. lojalki. W momencie, gdy PiS rozpoczęło działalność zmieniającą wymiar sprawiedliwości w Polsce, a właściwie demolującą wymiar sprawiedliwości, w tym Kodeks wyborczy, uznałem, że nie mogę tego akceptować. Obawialiśmy się, że komisarze wyborczy, którzy będą namaszczeni przez organ polityczny, to zły krok w kierunku upolitycznienia PKW, bo będą starali się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom władzy, np. układać okręgi wyborcze pod konkretną partię. Na razie tak się nie dzieje, ale lepiej dmuchać na zimne.

A czego pan się najbardziej obawia w związku ze zmianami w Kodeksie wyborczym? Bo po październikowych wyborach wszystko może się zmienić.

Podtrzymuję zdanie, że politycy powinni jak najdalej trzymać się od organów wyborczych, które powinny być niezależne. Obawiam się upolitycznienia PKW po tym, co PiS zrobił z Sądem Najwyższym i Trybunałem Konstytucyjnym. Za PRL PKW składała się z przedstawicieli partii politycznych, to nie powinno mieć miejsca. Nie uspokaja mnie to, że PiS mówi, iż członkowie PKW nie mogą być członkami partii politycznych. Nie zmienia to faktu, że skoro są z nadania mogą być związani z obozem władzy. W nowej PKW pozostanie tylko dwóch sędziów, 7 członków będzie powoływał Sejm. Niezależność i niezawisłość, jaka cechowała dotąd PKW, była wielką wartością. Żałuję, że PiS inaczej to postrzega.

 Rozmowa PDF KLIKNIJ

 Zdjecia J. Kraśnickiego ze spotkania  →kliknij←

 

 

 


Uchwały III Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Delegatów KOD

zjazdNa stronie naszego stowarzyszenia dostepne są uchwały podjete na

III Nadzwyczajnym Krajowym Zjeżdzie Delegatów KOD

Czytaj więcej

Zjazd Delegatów KOD popiera RPO

Bodnar

 

Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów Stowarzyszenia „KOMITET OBRONY DEMOKRACJI” wyraża pełne poparcie dla działalności Rzecznika Praw Obywatelskich dr hab. Adama Bodnara. 

Czytaj więcej

Zaproszenie na uroczystość upamiętniającą 30 lecie Wyborów 4 czerwca

zaproszenie 30 rocznica 2019 okladka

Zaproszenie na uroczystość

upamiętniającą 30 lecie

Wyborów 4 czerwca

Czytaj więcej

30 Rocznica w Gdańsku

Gdańsk1

 

cover grupy KOD biały z napisem4.VI. 1989

Początek drogi do POLSKI

           wolnej, demokratycznej, samorządnej,

    upamiętnijmy tę datę  świętując w GDAŃSKU

                     Ty i Ja, wszyscy.

               Zapisy na wyjazd do Gdańska od 28 maja do 1 czerwca

          BYDGOSZCZ i okolice: 604 237 180 – WIESŁAWA.

              TORUŃ i region 729 055 216 – AGATA.

Czytaj więcej

Mamy wybór

unia europejskaMamy wybór Za dwa dni wybory do Europarlamentu. Są to pierwsze ogólnopolskie wybory po pamiętnych wyborach w 2015 roku. Dlaczego pamiętnych? Bo po wielu latach w miarę prostej drogi do normalności i rozwoju doszło do nieprzewidzianej przez wielu zmiany. Nieprzewidzianej, bo za nią również głosowało wielu dobrych, mądrych ludzi. Głosowało, bo było zmęczonych stagnacją i alienacją władzy.

Czytaj więcej

O godność i prawa osób z niepełnosprawnościami

eon

Wyjazd w czwartek, 23 maja 7:00.

są jeszcze WOLNE MIEJSCA !

numer kontaktowy: 725 200 795 .

Zapraszamy pod Pałac Prezydencki Osoby Niepełnosprawne wraz z opiekunami oraz wszystkie osoby,którym nieobojętny jest los osób z niepełnosprawnościami.

Czytaj więcej

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216
Dyżur Zarządu w  czwartki od 17.00 do 19.00

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info