kod kp 3

Wydarzenia

POD POMNIKIEM KAZIMIERZA PRAWODAWCY

BYDJak w wielu miejscach w kraju, również w Bydgoszczy, zaniepokojeni obywatele zebrali się w czwartek, 23 stycznia naprzeciw Sądu Okręgowego, przed pomnikiem Kazimierza Wielkiego. (Z inspiracji tego właśnie króla pracował cały zespół ludzi biegłych w prawie i procesie sądowym nad kodyfikacją polskiego prawa. Stworzono dzięki niemu dzieło dające poczucie stabilizacji społecznej i majątkowej, niezbędnej dla trwałości ładu wewnętrznego w państwie. Warto o tym pamiętać.)

 

 

 

 

 

Do kolejnej już manifestacji skłoniły organizacje prodemokratyczne pogardliwe reakcje rządu wobec sprzeciwu obywateli, odpowiedzialnych sędziów i prokuratorów, prawniczych instytucji i autorytetów prawa w kraju i za granicą – wobec ustawy kagańcowej, oraz lekceważenie wyroków sądowych przez urzędników państwowych.

Pierwszy przemówił mecenas Michał Bukowiński, który pojawiał się od początku na naszych manifestacjach pod pomnikiem. Przypomniał zmiany w wymiarze sprawiedliwości i wytłumaczył, jakie znaczenie ma tzw. ustawa kagańcowa. Usłyszeliśmy też o nadziejach związanych z – oczekiwaną wówczas – uchwałą Sądu Najwyższego. Mówił: „Ta uchwała, w moim przekonaniu, będzie miała znaczenie przełomowe i fundamentalne i stąd ta histeryczna reakcja, stąd sięganie po wniosek dotyczący urojonego sporu kompetencyjnego, próba zawieszenia przepisów na podstawie których Sąd Najwyższy podejmuje uchwały i próby zastraszenia sędziów SN.”. Na szczęście sędziowie nie dali się nabrać na te ordynarne próby złamania prawa.

BYD1

Za chwilę pod pomnikiem pojawiło się kilkoro sędziów, a w ich imieniu głos zabrał sędzia Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, Adam Sygit. Powiedział m. in.: „Od 20 lat wykonuję obowiązki sędziego i nie uwierzyłbym, gdyby ktoś dwie dekady temu oświadczył, że przyjdzie mi tłumaczyć się ze swojej pracy i bronić praw nie tylko swoich, ale nas wszystkich. To, co się dzieje podczas ostatnich dni, tygodni, a tak naprawdę w ciągu już pięciu lat, to nie jest chęć rządzących, by dokonać reform wymiaru sprawiedliwości. Nigdy rządzący nie próbowali stłamsić wymiaru sprawiedliwości w taki sposób, by wprowadzać chaos, napuszczać sędziów na sędziów, obrzucać nas inwektywami. Przecież słyszymy, że jesteśmy złodziejami, komunistami. Słyszymy to dzień w dzień ze środków masowego przekazu.”

BYD2

Odważnych sędziów zebrani nagrodzili oklaskami i okrzykami „Jesteśmy z wami!” i „Wolne sądy!”. Jeszcze kilka osób zabrało głos. Godne zapamiętania było zdanie wygłoszone przez KODera, Ryszarda Siudę. Przypomniał, że bez względu na to, co się stanie – mamy jeszcze wszyscy prawo głosu w majowych wyborach. I te nasze głosy mogą powstrzymać autorytarne zapędy PiS.  

Tuż po pikiecie Sejm przyjął bez poprawek ustawę kagańcową. My jednak nie oduczymy się szacunku do praworządności. 

Tekst: Małgorzata Maniszewska.

APEL Zarządu Regionu Kujawsko-Pomorskiego Komitetu Obrony Demokracji w sprawie wyborów prezydenckich 2020

cover grupy KOD biały z napisemZjednoczona Prawica utraciła moralne prawo do rządzenia Krajem. Gdy pandemia koronawirusa przynosi pierwsze ofiary śmiertelne; gdy szpitale pracują w warunkach niedoboru ludzi, testów na wirusa czy sprzętu ochrony osobistej; gdy gospodarka się zatrzymuje a setkom tysięcy pracowników i firm grozi bezrobocie i upadłość, Zjednoczona Prawica zajmuje się utrzymaniem władzy za wszelką ceną.

Czytaj więcej

O obecnej sytuacji w kraju

Mecenas Jacek Krężelewski o obecnej sytuacji.

Czytaj więcej

Apel do Prezydenta Zaleskiego

Samorządy apelują o przełożenie wyborów, a tym czasem Michał Zaleski nie popiera apelu o odwołanie wyborów prezydenckich w maju.

Apel mec. Jacka Krężelewskiego do prezydenta Torunia Michała Zalewskiego.

Czytaj więcej

Tarcza antywirusowych kłamstw

Autor: Janusz Strzesniewski

TytułDo tej pory zanim coś napisałem chodziłem z pomysłem kilka dni, analizowałem, czasami konsultowałem z przyjaciółmi. To, co teraz piszę jest spontaniczne - pod wpływem mocnego wzburzenia. Taka kwalifikacja w sądzie wpływa na złagodzenie kary. Państwa też proszę o złagodzenie ocen.  Muszę jednak to zrobić, bo inaczej dołączę do grona ofiar koronawirusa.

 

Czytaj więcej

Komunikat Zarządu Regionu.

KOMUNIKAT

Kujawsko-Pomorski Zarząd Regionu Komitetu Obrony Demokracji 
wstrzymuje do odwołania organizację wszystkich imprez:
PIKODów, spotkań, manifestacji i pikiet, w których planowany jest udział
ponad pięćdziesięciu osób.
Prosimy członków Stowarzyszenia by nie ulegali panice i chaosowi dezinformacji,
natomiast decyzje dotyczące aktywności podejmowali z rozsądkiem.
Starajmy stosować się  do zaleceń prezydentów, wojewodów, wójtów czy sołtysów,
lekarzy i stacji epidemiologicznych. 

Kujawsko-pomorski Zarząd Regionu Komitetu Obrony Demokracji 

Czytaj więcej

Wejściówka- spotkanie

wejsciowka1B

Zapraszamy członków i sympatyków KOD
na spotkanie w Wejściówce – Toruń ul. Plac Teatralny 1
W środę 4 marca o godzinie 17.00
Podsumujemy akcję zbierania podpisów

dla kandydatów na prezydenta. 
Porozmawiamy o sprawach bieżących, 
omówimy zaplanowane PIKODY.

Czytaj więcej

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info