kod kp 3

KOD Toruń

Skiba w Toruniu

        

 

19.04. Jacek Kraśnicki

19 kwietnia 2018 o godzinie 16.00, przy pomniku Kopernika w Toruniu zgromadziło się około 50 osób na happeningu "Uwolnić kaczkę" zorganizowanym przez KOD wspólnie z muzykiem, autorem tekstów i programów telewizyjnych, liderem zespołu Big Cyc Krzysztofem Skibą. Rozdaliśmy 80 gumowych kaczuszek, wspólnie skandowaliśmy hasła. Akcja nawiązywała do niedawnych wydarzeń w Legnicy, gdzie 24 marca  na pl. Słowiańskim, w ramach ustawy dekomunizacyjnej zdemontowano pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. Pustą przestrzeń, jaka po nim została, zagospodarowali działacze stowarzyszenia Aktywna Legnica, w miejscu zdemontowanego pomnika na cokole umieścili gumową kaczkę  Po kilku godzinach została ona usunięta przez policję, która do dziś szuka sprawców.

 

        

 

Walczymy o wolność dla kaczki. W czasach PRL milicja goniła krasnoludki. Władza, która goni krasnoludki, musi upaść i tamta władza upadła. Władza, która zamyka gumowe kaczki, też nie wygląda zbyt poważnie i myślę, że historia może się powtórzyć. W związku z tym apelujemy o wypuszczenie kaczki na wolność. Nasze hasło to: Śmiech wrogom ojczyzny - mówił Krzysztof Skiba, nawiązując do antykomunistycznej akcji happeningowej Pomarańczowa Alternatywa, do której sam niegdyś należał.

Po happeningu, spotkaliśmy się na otwartym spotkaniu w pubie imBEER Craft&Tapas w Toruniu. Temat : "Artyści kontra państwo opresyjne. Od PRL do dzisiaj". Meeting prowadził Zbyszek Krzywański, gitarzysta, kompozytor, współzałożyciel legendarnej toruńskiej grup Republika, założyciel zespołu Depresjoniści.

W kameralnym gronie wysłuchaliśmy wspomnień Krzysztofa Skiby związanych z Pomarańczową Alternatywą. Krzysztof  i Zbyszek podzielili się z nami swoimi wspomnieniami oraz przytoczyli wiele anegdot i historii z czasów Solidarności  i stanu wojennego. Planowane dwie godziny spotkania minęły bardzo szybko…
       

 

Fotorelacje ze  spotkania i happeningu w linkach poniżej:

https://photos.app.goo.gl/aj2B1vofvwcU6vts1

https://photos.app.goo.gl/x2OeUUpyIsFas1DA3

                                                                                                                                           Jacek Kraśnicki.

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info