kod kp 3

KOD Toruń

Demonstracja w Poniedziałek

Jacek Kraśnicki 08.06
W poniedziałek 11 czerwca o godz. 19:00, przed budynkami sądów na ul. Piekary 51 w Toruniu,
odbędzie kolejna obywatelska manifestacja w obronie niezależności sądownictwa. W całej Polsce w tym samym czasie spotkają się środowiska Komitetu Obrony Demokracji, Inicjatywy Wolne Sądy, Obywateli RP, Akcji Demokracja, Strajku Kobiet, Fundacji Stefana Batorego i wielu innych.
W okresie lipca i sierpnia pisowskie ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa przeprowadzą żniwa w Sądzie Najwyższym. Zostanie wyrzuconych ok. 40% obecnego stanu sędziów Sądu Najwyższego a na ich miejsce zostaną powołani sędziowie nominowani przez upolitycznioną Krajową Radę Sądownictwa, ludzie z politycznego klucza i nadania. Poza zwolnionymi miejscami w SN, do obsadzenia pozostanie jeszcze nowa Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Łącznie spowoduje to, że na wiele lat w Sądzie Najwyższym zasiadać będą ludzie z poglądami bliskimi Prawu i Sprawiedliwości, bo to de facto partia będzie decydować o tym, kto zostanie sędzią Sądu Najwyższego.
W związku z tym, że w Polsce nie pozostała żadna inna droga i sposobność zablokowania ustaw o SN i KRS a przepisy te łamią nie tylko Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej ale także Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej, należało zwrócić się do Komisji Europejskiej o niezwłoczne skierowanie ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w trybie przewidzianym art. 258 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz o złożenie wniosku o zastosowanie środków tymczasowych. Listy wnioskujące o skierowane sprawy do rozpoznania są kierowane do Przewodniczącego, Sekretarza Generalnego i Komisarzy oraz szefów gabinetów Komisji Europejskiej a także Konferencji Ambasadorów UE, wszystkich działaczy i organizacji działających w Europie, których celem jest obrona praworządności i przestrzeganie porządku prawnego oraz do wpływowych i znanych działaczy i byłych polityków. Prośby o wsparcie naszych apeli kierowane są także do europejskich organizacji sędziowskich, uniwersytetów i wydziałów prawa.
Komisja Europejska i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej to także nasze instytucje jako obywateli Unii Europejskiej. Unia oparta na rządach prawa i wolnościach obywatelskich jest naszym wspólnym dobrem. Nie możemy dopuścić do tego, by wartości te zostały zaprzepaszczone.
Więcej informacji na temat i możliwość podpisania listu do Komisji Europejskiej tutaj: https://europonieodpuszczaj.pl/
W poniedziałek będziemy manifestowali nasze obywatelskie wparcie dla wniosków kierowanych do organów Unii Europejskiej.
+ link  dla tych co chcą zerknąć na  FB.

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info