kod kp 3

KOD Toruń

W obronie sądów Toruń 3.07

Tekst Ryszard Musielak zdjęcia Jacek Kraśnicki 03.07.2018

Bronimy Konstytucji, bronimy Sądu Najwyższego, bronimy wolnych sądów!

Zebrało się nas pod Sądem Rejonowym w Toruniu ok 450 osób. Dużo to czy mało? Biorąc pod uwagę ważność sprawy nie za wielu, ale porównując z demonstracjami z ostatniego roku, sporo. Ale najważniejsze, że udowodniliśmy po raz kolejny, że w Polsce zgody na niszczenie państwa prawa nie ma i nigdy nie będzie.

Manifestację rozpoczął wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Komitetu Obrony Demokracji Roman Piotrowski wyjaśniając cel zgromadzenia. Odczytane zostało stanowisko Sądu Najwyższego, uchwałę Walnego Krajowego Zjazdu Komitetu Obrony Demokracji w obronie Sądu Najwyższego przedstawiła Przewodnicząca Aleksandra Solecka. Wystąpienie przewodniczącej Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf na zakończeniu roku akademickiego na Wydziale prawa Uniwersytetu Warszawskiego odczytał Przewodniczący Rady Regionu Makary Wiskirski. Mecenas Jacek Krężelewski przedstawił prawną stronę sytuacji w Polsce wobec próby niszczenia trójpodziału władzy przez PiS. Następnie Wiceprzewodnicząca  Zarządu Grupy Toruń Andżela Cywińska  odczytała 10 punktów ukazujących łamanie Konstytucji przez obecną władzę. Wystąpienia przeplatane były wolnościowymi piosenkami oraz okrzykami uczestników protestujących przeciw łamaniu prawa w Polsce  Na zakończenie prowadzący podziękował dyskretnie i kulturalnie ochraniającym nas policjantom i strażnikom miejskim. Demonstrację zakończyliśmy odśpiewaniem hymnu.
         I jeszcze moja osobista refleksja. Demonstrację zakłóciły dwie panie spoza KODu. Jedna w pełnym okrzyków i niejasnych wezwań wystąpieniu  negatywnie oceniła jedna z odtwarzanych piosenek oraz fakt, że zamiast łamać prawo, zgodnie z planem demonstracji zajęliśmy miejsca na chodniku, by nie utrudniać życia kierowcom, Druga sprzeciwiła się podziękowaniu policji, bo miała inne zdanie w tej sprawie. Uleganie prowokacjom PiS, który w chwili, gdy toczy się walka o los Polski, stara się społeczeństwo podzielić wrzucaniem tematu zastępczego  aborcji czy antagonizowanie policji ze społeczeństwem jest po prostu polityczną głupotą.
Drodzy organizatorzy protestów! Nie można dopuszczać do mikrofonu każdego kto się zgłosi – prowokatorów z nadania władzy lub – jak to miało, jak sądzę, miejsce dziś - z braku wiedzy politycznej. Każdy może sobie zorganizować demonstrację w sprawie aborcji (nawet w najmniej do tego odpowiedniej chwili) albo dać wyraz swej frustracji i wrogości wobec policji, ale na własną odpowiedzialność a nie na demonstracji Komitetu Obrony Demokracji .                                                                                       Ryszard Musielak
Link do zdjęć Jacka Kraśnickiego:

https://photos.app.goo.gl/99JDss3sqwaAS9W48

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info