kod kp 3

KOD Toruń

Rocznica Powstania Warszawskiego

Iwo Bohr 1.08.2018

 

To już 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Mieszkańcom naszego miasta przypomniały o tym syreny, które zawyły o godzinie „W”.  Na Placu Rapackiego znowu obok kombatantów i  oficjeli stawili  się też koderzy by oddać cześć bohaterom sprzed lat. Nasza delegacja, czyli Aleksandra Solecka, Andżela Cywińska, Makary Wiskirski  złożyła wiązankę kwiatów pod Pomnikiem ku czci Żołnierzy Armii Krajowej.

W tym roku w  okolicznościowej  „Gazecie  Powstańczej” wydawanej przez Urząd Miasta Torunia i Urząd Marszałkowski można znaleźć ciekawe treści – sylwetki kilkunastu, spośród większej liczby powstańców pochodzących z Pomorza. Oprócz toruńczyków i bydgoszczan można znaleźć tam osoby z mniejszych miejscowości  regionu, takich jak Chełmża, Papowo Toruńskie i inne. Uroczystość jak zwykle uświetniała orkiestra wojskowa. Wykonane przez nią utwory powstańcze zamknęły wydarzenie.

Na koniec mała refleksja. Gdy nieco spóźniony zbliżałem się do Placu Rapackiego idąc przez Osiedle Młodych zatrzymały mnie punktualnie o 17. syreny. Przystanąłem. Wokół  jednak życie toczyło  się jak gdyby nigdy nic. Jechały samochody, autobusy i tramwaje. Ludzie wychodzili z domów, szli wyrzucić śmieci, albo sobie gdzieś powoli dreptali. W pewnym momencie na balkonie bloku pojawiła się jakaś pani, która wyglądała jak by nie wiedziała co ma robić. W końcu też przystanęła, na moment… Pod pomnikiem też nie za dużo ludzi. Nie wiem, może przynajmniej częściowo  to wina sezonu ogórkowego i strasznej spiekoty? Tym bardziej dziękuję osobom, które  mimo dokuczliwej pogody zjawiły  się by oddać cześć tym, którzy walczyli za wolność, którą ponoć tak cenimy…
 

                 Tekst: Iwo Bohr Zdjęcia:JAcek Kraśnicki
Link do zdjęć: https://photos.app.goo.gl/vMcur5CrkF2JTHPK9

 

 

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info