kod kp 3

KOD Toruń

Na wyborczo w Wejściówce

Iwo Bohr przy wsp. Andżeli Cywińskiej 3.10.2018r

Spotkanie Grupy Lokalnej 

 

Nasze spotkanie w Wejściówce
3 października miało szczególny charakter. Gościł u nas kandydat na prezydenta Torunia Koalicji Obywatelskiej, poseł Tomasz Lenz. Było to pierwsze z planowanych naszych spotkań z kandydatami do samorządu toruńskiego. Następnym naszym gościem (albo gościną, jak kto woli, ja osobiście jeszcze się nie przyzwyczaiłem do tej nowej formy)  będzie Sylwia Kowalska, kandydatka My! Toruń na prezydentkę (szczegóły poniżej). W związku z tym sprawy bieżące przesunęliśmy na drugą część spotkania

 

Kandydat w swoim wystąpieniu skomentował sytuację polityczną w kraju jaka miała miejsce od  ostatnich wyborów parlamentarnych doceniając opór społeczny wobec antydemokratycznych działań PiSu, w tym naszego Ruchu. Następnie przedstawił zarysy i najważniejsze punkty swojego programu wyborczego (polityka społeczna, w tym senioralna, nacisk na edukację itp.). Skrytykował też niektóre posunięcia obecnego prezydenta miasta – Michała Zaleskiego. Odnosząc się do szeroko przedstawianych zarzutów wobec PO o współpracę z PiS w Radzie Miasta, wyjaśnił, że jego partia zawarła jedynie porozumienie programowe z obecnym prezydentem, osobne od porozumienia zawartego także przez PiS. Zauważył również, że w miarę czasu Zaleski w tej kadencji coraz bardziej zbliżał się do PiSu, co znalazło również  wyraz w  jego polityce kadrowej. Dodał przy tym, że wiceprezydent Andrzej Rakowicz jest jedyną osobą obecną we władzach Miasta bądź spółkach przez nie kontrolowanych delegowaną przez PO. Nasz gość zakończył swoje wystąpienie krótką prezentacją swojej osoby i ścieżki życia. Kandydat już od trzydziestu lat jest związany z naszym miastem. W nim studiował, kończąc historię na UMK. W Toruniu również zaczęła się jego przygoda z polityką poprzez zgłoszenie się na woluntariusza w miejscowym sztabie wyborczym Tadeusza Mazowieckiego. Czasy te wspomina z dużym  sentymentem. Wtedy zapoznał się z legendami toruńskiej Solidarności takimi jak Antoni Stawikowski inni. Wielu z nich w miarę swoich możliwości wspiera obecnie działalność naszego Stowarzyszenia. Dalsza jego kariera zaprowadziła go  od asystenta Posła Jana Wyrowińskiego do mandatu poselskiego dla niego samego i szefa współtworzonych przez kandydata  regionalnych struktur PO, których został szefem.

Po wystąpieniu Lenza pozostał niedługi czas na dyskusję. Jedna z jej uczestniczek zwróciła uwagę, na za mały według niej nacisk na sprawy programowe, połączonego z brakiem  zwięzłego podkreślenia  trzech najważniejszych punktów. Odnosząc się to tej krytyki Poseł wskazał na fakt, że uczestników naszego Stowarzyszenia mogą interesować sprawy ogólnokrajowe i zagadnienia związane ogólnie z obroną demokracji. Następnie przedstawił dogłębniej najważniejsze punkty swojego programu.

Po zakończeniu pierwszego punktu zajęliśmy się sprawami organizacyjnymi i bieżącymi.

Oto najważniejsze nadchodzące wydarzenia organizowane przez naszą Grupę Lokalną i inne:

  • Debata Oksfordzka kandydatów na prezydenta Torunia w Zespole Szkół Muzycznych, ul. Szosa Chełmińska 224/226. Poniedziałek, 08.10, godz. 16.00.
  • Spotkanie organizacyjne członków i sympatyków KOD Wejściówka 10 pażdzierniak 2018 godz. 17 poprzedzające spotkanie z Sylwią Kowalską - kandydatką na prezydentkę Torunia w tym samym miejscu, godz. 18.00.
  • Debata kandydatów na prezydenta Torunia radia TOK FM. Czwartek 11.10 CKK Jordanki godz. 18.00. Wstęp wolny.
  • Spotkanie z sędzią Beatą Morawiec i z sędzią Waldemarem Żurkiem. Gmach Wydziału Prawa i Administracji UMK, ul. Władysława Bojarskiego 3. Piątek 12.10, godz. 17.00.
  • PIKOD profrekwencyjny "Wszystkie ręce na pokład”, Rynek Staromiejski k. Osiołka, Niedziela 14.10, godz. 15.00.
  • Nie udało się jeszcze zorganizować wspólnego wyjścia na projekcję filmu „Kler”, sprawa będzie omawiana na następnym spotkaniu naszej Grupy

Notatkę sporządził Iwo Bohr przy  współpracy Andżeli Cywińskiej

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info