kod kp 3

KOD Toruń

Omówienie WZD na spotkaniu w Wejściówce

Jacek Kraśnicki 5.12.2018

W środę 5 grudnia o godzinie 17.oo w toruńskiej Wejściówce spotkali się członkowie   i sympatycy KOD. Spotkanie odbyło się z inicjatywy ZR i ZGL Toruń i powiat toruński.
Głównym tematem było omówienie Walnego Zjazdu delegatów, który odbył się w Warszawie 17 i 18 listopada 2018. Obszerną relację z obrad przedstawił 

Makary Wiskirski.

 

 

 

 

 Uczestnicy spotkania w Wejściówdce, dowiedzieli się, że obrady WZD zdominowały dwa tematy - uczestniczenie członków KOD w wyborach parlamentarnych i udziału KOD w projekcie KORD, w obu tematach zdania były podzielone.

Propozycja by KOD wystartował w wyborach, w ramach jak najszerszej koalicji demokratycznej przepadła. Delegaci obawiali się, że KOD przekształci się w partię. Choć wnioskodawca wyraźnie zastrzegał, że takiej możliwości nie ma.

Co do zgłoszonego projektu uchwały o przystąpieniu KOD-u do Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, ze względów etycznych i wizerunkowych propozycję uznano za nie do przyjęcia: KORD kojarzy się m.in. z nazwiskami Matusza Kijowskiego i Konrada Materny.

Natomiast Małopolscy koderzy zaproponowali też usamodzielnienie finansowe regionów. Chodzi np. o darowizny dla regionu – tłumaczyła Ewelina Pytel z Małopolski.
– Półtora roku temu sam Krzysztof Łoziński pisał o samodzielności regionów – przypomniał inny delegat.
– Samodzielność finansowa regionów to zwiększenie kosztów działalności Stowarzyszenia – zwrócił uwagę K. Łoziński. – A półtora roku temu mieliśmy o wiele więcej pieniędzy.
– Małopolska udźwignie samodzielność finansową – przekonywał Bartłomiej Swaczyna. I większość delegatów przekonał, ale to nie wystarczyło. Do zmiany statutu potrzebna jest bowiem większość dwóch trzecich.

I na tym właściwie obrady się zakończyły, bo zabrakło quorum. Bez niego delegaci mogli tylko przegłosować przerwanie zjazdu.”
Wicej informacji:  Tu relacja z WZD

Po wysłuchaniu relacji Makarego, wywiązała się dyskusja na powyższe tematy, oraz nad kierunkiem naszych dalszych działań w regionie i nie tylko. Kilka osób zgłosiło akces do udziału w pracach zespołu roboczego, który zajmie się organizowaniem wydarzeń i zaplanowanych akcji.

Najbliższe wydarzenie to – złożenie kwiatów, w nocy z 12 na 13 grudnia, o godzinie 24.oo pod Tablicą Solidarności na kościele Jezuitów w Toruniu, by upamiętnić 37 rocznice wprowadzenia stanu wojennego.

Tekst: Jacek Kraśnicki  Zdjęcia :Grzegorz Turek

 

 

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info