kod kp 3

KOD Włocławek

Refleksje na Nowy Rok

   Rok 2017 za nami. Chciałoby się powiedzieć słowami piosenki – „…To był rok, dobry rok…”. Niestety, nie był.

   Mimo fali protestów rozlewających się po kraju, płonących świec pod sądami, autorytetów prawniczych wołających o opamiętanie i ostrzeżeń instytucji międzynarodowych – rządzący dalej  dewastowali ustrój państwa, oparty na trójpodziale władzy i gwarantowany Konstytucją, przyjętą w referendum. Za nic mając przy tym umowy międzynarodowe, które pozwoliły nam wstąpić do Unii Europejskiej.

 

   PiS przejęło kontrolę nad prokuraturą i sądami, z Trybunałem Konstytucyjnym na czele. Stworzył z nich kolejne narzędzia sprawowania władzy. Wcześniej uczynił z publicznych środków masowego przekazu tubę rządowej propagandy. Teraz usiłuje dopasować do swoich potrzeb ordynację wyborczą. Nie ma co nawet wspominać o dziwacznych - ale niestety groźnych – poczynaniach ministra Macierewicza, żenujących wystąpieniach ministra Waszczykowskiego czy budzącej oburzenie w świecie wycince Puszczy Białowieskiej. Staliśmy się problemem Europy a nie jej prymusem.

   Opozycja parlamentarna, podzielona czy zjednoczona, nie dysponuje odpowiednią liczbą głosów, by zablokować kolejne groźne poczynania PiSu. Może tylko do końca kadencji głośno protestować. Tak, jak my protestujemy na ulicach. Nie przebije też PiSu w mnożeniu obietnic, jeśli chce być odpowiedzialna za stan finansów państwa.

   W jakim więc miejscu jesteśmy, wchodząc w 2018 rok? Można by powiedzieć, że stoimy na kupie gruzu. Tyle zostało z naszego demokratycznego państwa prawa. W przeszłości byliśmy już jednak w większych opalach. To od nas zależy  jak zachowamy się wobec zaistniałej sytuacji. Musimy uważnie śledzić wydarzenia, reagować na nie możliwie głośno i przekonywać do naszych racji nawet pojedyncze osoby. Pomagać w organizacji nadchodzących wyborów samorządowych a przede wszystkim świadomie i masowo wziąć w nich udział. Nie mówić, że nie ma na kogo głosować, bo wybór jest zawsze. Chociaż czasem trudny. Trzeba pamiętać, że indywidualne decyzje obywateli wpływają na losy nas wszystkich.

   Dlatego nie odpuszczajmy, chociaż czasem jest ciężko. Zwłaszcza, gdy stoimy w kilka lub kilkanaście osób na jakimś placu czy ulicy z naszymi hasłami, a ludzie mijają nas obojętnie. To nasz kraj i nasza przyszłość.

(tekst KMN)

07.01.2018

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info