kod kp 3

Co robić?

Wyzwanie dla myślących

Autor " Ryszard Musielak

Pojawił się w ostatnio (26 stycznia br.) ciekawy, kontrowersyjny i tym samym zachęcający do dyskusji artykuł programowy Dominika Stajnbarta „Co Dalej?”

Już się cieszyłem na burzę na stronie, ciekawe polemiki, dyskusje, a tu cisza. Podobnie było po niezwykle inspirującym artykule mojego przyjaciela Makarego Wiskirskiego: „Priorytety dla opozycji parlamentarnej i nieparlamentarnej. Priorytety dla społeczeństwa” z 29 listopada 2016r. Trochę mnie to zaskoczyło. Czyżby coś z nami było nie tak? Może warto się zastanowić.

Chcemy prowadzić szeroką akcję edukacyjną, budować społeczeństwo obywatelskie, uczyć nasze otoczenie zachowań demokratycznych, obywatelskich. A rozmawiać umiemy tylko o personaliach, aferach i o tym jakby tu ponarzekać na ten niedobry PiS? Sentencja łacińska uczy: Lekarzu, lecz się sam. Na pewno od tego powinniśmy zacząć.

 Jeśli nie nauczymy się porządnego, rzeczowego dyskursu to pozostaniemy grupą marginalnych, bezrefleksyjnych – może szlachetnych, ale mało konstruktywnych idealistów, nie potrafiących wpływać na społeczeństwo, ani na otaczającą nas rzeczywistość. Jak się nie ma siły, to trzeba mieć argumenty, pomysły, koncepcje działania. Trzeba być po prostu mądrym. Bez tego ani rusz.

Ale nie „samobiczowanie” przyświeca mi gdy piszę ten tekścik. To jest wyzwanie dla wszystkich myślących, mających coś do powiedzenia ludzi KOD z naszego Regionu. A jest takich przecież wielu. Proponuję na początek podjęcie na naszej stronie. dyskusji „Co dalej?” Z konkretnymi pomysłami, propozycjami, koncepcjami.

Jako, że sam nieskromnie, za jednego z takich się uważam, zapisuję się do głosu. Ale w oddzielnym artykule, bo tekstów na kilka stron nikt nie ma ochoty czytać. Ja zresztą też nie.

Ryszard Musielak

Od redakcji: całym sercem popieramy inicjatywę kolegi Ryszarda. I jak zwykle – zachęcamy wszystkich do polemizowania, pisania i… przysyłania tekstów do nas. Autora powyższego tekstu również. Jeżeli formuła „Polemik” spotka się z Państwa zainteresowaniem, przygotujemy osobne miejsce, gdzie tego typu teksty będziemy zamieszczać (i będzie to miejsce widoczne i łatwo dostępne :))

(red)

 

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info