kod kp 3

Publicystyka

KOD wobec wyborów

Autor: Ryszard Siuda

wyboryKOD1My, koderzy, powinniśmy porzucić jakiekolwiek nadzieje na skuteczne kształtowanie postaw polityków. Nie ma żadnego powodu przypuszczać, by nasze środowisko politycznych laików (nauczycieli, inżynierów, przedsiębiorców, urzędników, …) było bardziej kompetentne w uprawianiu polityki niż ci, którzy zajmują się polityką i tylko polityką

 

 

A ponadto, co najważniejsze, podstawowy schemat sceny politycznej przed jesiennymi  wyborami już się ukształtował. To, na czym powinniśmy się skupić, to zdefiniować cel naszej aktywności, a następnie zrobić tyle, ile potrafimy. Co do celu, to jest  on oczywisty: dołożyć starań, by wynik PiS-u był jak najniższy.

Wiadomo, że nic nie zniechęci do PiS-u jego wyznawców. Ale już wśród beneficjentów rozrzutnego przekupstwa Kaczyńskiego nie wszyscy są ślepi na nieodpowiedzialność jego rządów. Prosta arytmetyka pokazuje, że beneficjentów jest ok. 25 milionów (13. emerytura - 9 mln emerytów i rencistów, 3,2 mln wypłat po 1500 zł na pierwsze dziecko, czyli ponad 6 mln rodziców). Tej rzeszy wyborców należy uświadomić, że nie są Kaczyńskiemu nic winni, bo pieniądze, które im wypłaca nie są jego prywatną własnością, tylko własnością nas wszystkich. – Tylko, jak to zrobić?

Wśród tych, którzy nie są zwolennikami PiS-u są także wyborcy zniechęceni z różnych powodów do opozycji („nie ma na kogo głosować”, „wszyscy kradną”, …). To zniechęcenie może przełożyć się na rezygnację z uczestnictwa w wyborach. Jeśli takim zniechęconym/niezdecydowanym wyborcom uświadomić wagę wyborów  -  ich stawkę  -  to jest szansa na to, że zdecydują się jednak wziąć w wyborach udział. – Tylko, jak to zrobić?

W moim przekonaniu powyższe uwagi określają pole, na którym powinna mieć miejsce  przedwyborcza aktywność KOD-u. Lub inaczej: wiadomo, do kogo kierować przekaz. Jednakże problemem pozostaje odpowiedź na pytania: jaki konkretnie ma być ten przekaz (treść haseł) oraz w jaki sposób docierać do adresatów? Myślę że tymi sprawami powinniśmy się zająć, nie zwracając uwagi na program/y ewentualnej/ych koalicji partii opozycyjnych. Czyli: powołać w regionie kilkuosobowe ciało do wymyślenia haseł oraz sposobów ich rozpowszechniania. A następnie wziąć się do roboty.

Co do sposobu rozpowszechniania naszego przedwyborczego przesłania, to może dobrym pomysłem byłyby spotkania z obywatelami i rozdawanie przekonująco opracowanych ulotek, zwłaszcza na terenie mniejszych miejscowości? Jednak to wymaga zaangażowanie wielu ludzi. Czy ich znajdziemy?

Ryszard Siuda

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info