kod kp 3

Inne Dokumenty

Flaga Unii Europejskiej

 
Wszyscy, nawet małe dzieci, doskonale wiedzą jak wygląda flaga Unii Europejskiej.
Na błękitnym tle przedstawia ona krąg dwanaście złotych pięcioramiennych gwiazd. Dwunastka jest symbolem zarówno doskonałości (12 miesięcy roku, 12 znaków Zodiaku ), ale również odwołuje się też do tradycji kultury europejskiej: 12 prac Herkulesa z mitologii greckiej, 12 pokoleń Izraela i 12 Apostołów z tradycji judeo-chrześcijańskiej. Gwiazdy są ułożone na fladze jak godziny na tarczy zegara, ich krąg zaś ma przedstawiać jedność narodów Europy. Jednak przede wszystkim dwanaście gwiazd tworzących idealny okrąg to symbol pełni i doskonałości, czyli tego, do czego powinny dążyć wspólnie kraje europejskie, a wśród nich Polska.
Wielokrotnie byliśmy świadkami niszczenia tego symbolu, szkalowania, czy wręcz spalenia flagi unijnej.
W związku z tym, że przedstawiciele władz nie robią niczego w tym względzie, aby objąć ochroną ten wspólny symbol wszystkich narodów Europy, a co więcej wydaje się, że wręcz piszą narracje wspierającą takie negatywne nastawienie, jak chociażby ta nieszczęsna wypowiedź Prezydenta Andrzeja Dudy porównująca Unię Europejską do okresu zaborów.
Obywatelki i Obywatele postanowili skorzystać z praw, które nadaje im Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, a dokładnie artykuł 4, który mówi, że władza zwierzchnia należy do NARODU, a naród sprawuję tę władzę bezpośrednio lub przez swoich przedstawicieli.

Dlatego wychodzimy z projektem inicjatywy ustawodawczej i ustawą o fladze Unii Europejskiej.

Będziemy zbierać podpisy pod projektem tej ustawy na dwa sposoby. 
Zbieramy podpisy pod petycją, którą mogą państwo podpisać między innymi na stronie
www.FRONTEUROPEJSKI.PL.
 Zebrane tak podpisy złożymy w Sejmie do komisji petycji, ale równocześnie będziemy zbierać w kilkuset miejscach w Polsce podpisy pod projektem ustawy, który zgodnie z wymogami złożymy do Sejmu, tak by Marszałek Kuchciński miał obowiązek skierować ją do prac na posiedzeniu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Nasz projekt zakłada 3 podstawowe rzeczy:
Po 1 – Wprowadzenie ochrony prawnej flagi Unii Europejskiej, na dokładnie takich samych zasadach jak flagi polskiej, bo nie godzimy się na to, by na trybunie sejmowej flaga UE była niszczona, by posłanki czy posłowie porównywali ją do szmaty, czy używali innych epitetów.

Po 2 – Wprowadzenie OBOWIĄZKU podnoszenia flagi UE na budynkach administracji państwowej nie tylko z okazji świąt, czy innych uroczystości państwowych, ale również na co dzień. Chcemy, żeby flaga Unii towarzyszyła fladze Polski. Może w ten sposób przekonamy polityków i polityczki, by nie usuwali flag UE z sal podczas swoich wystąpień.

Po 3 – Będziemy zachęcać obywateli do podnoszenia na budynkach prywatnych flagi Unii razem z flagą Polski – z okazji świąt lub uroczystości państwowych. Oczywiście będzie to tylko zalecenie do ostatecznej decyzji dla każdego z właścicieli.
Pod petycją w sprawie ustawy o fladze podpisały się do dziś czołowe organizacje pozarządowe: Komitet Obrony Demokracji, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Fundacja im. Prof. Bronisława Geremka., Obywatele RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet, ADDP Francja, Homo Faber, My Obywatele Unii Europejskiej – Fundacja im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego oraz Instytut Studiów Strategicznych i Inicjatywa Wolne Sądy.

Będziemy państwa cyklicznie informować o liczbie zebranych podpisów. Po rejestracji komitetu przez Marszałka Sejmu zgodnie z obowiązującym prawem rozpoczniemy aktywną promocję projektu ustawy.

Przez wieki Europa była ideą, nadzieją na pokój i wzajemne zrozumienie. Nadzieja ta spełniła się. Zjednoczenie Europy przyniosło nam pokój i dobrobyt. Zaowocowało poczuciem wspólnoty i pozwoliło przezwyciężyć podziały. W Unii Europejskiej urzeczywistniamy nasze wspólne ideały: centralnym punktem odniesienia dla naszych wartości jest człowiek. Jego godność jest nienaruszalna. Jego prawa są niezbywalne. Prawa kobiet i mężczyzn są równe.

A to wszystko jest możliwe tylko pod tymi dwiema flagami Polską i Europejską, Europejską i Polską.

Zarząd Regionu Kujawsko Pomorskiego Komitetu Obrony Demokracji wzywa wszystkich członków i sympatykow do wzięcia udziału w akcji zbierania podpisów pod petycją w sprawie flagi.

Podpisz petycję.
 

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info