kod kp 3

Działalność

Spotkanie z Sabiną Baral

Makary Wiskirski, 26.03.2018

 

W niedzielę 25 marca, w sali Towarzystwa Naukowego w Toruniu, odbyło się drugie wydarzenie w ramach Obywatelskich Obchodów 50. Rocznicy Wydarzeń Marca '68. Cykl spotkań odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.

Tym razem gościem Komitetu Obrony Demokracji Regionu Kujawsko-Pomorskiego była pani Sabina Baral, która prezentowała czwarte już wydanie swojej książki pt. „Zapiski z wygnania”. Z Autorką rozmowę prowadził pan dr hab. Tomasz Kawski, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Tytuł książki wiernie oddaje myśli i uczucia Autorki oraz prawdę historyczną. To nie była ucieczka, to nie było szukanie karier i łatwiejszego chleba. To nie była nawet zamierzona realizacja idei ruchu syjonistycznego – zasiedlenia nowo powstałego państwa Izrael. Polscy Żydzi, Polacy pochodzenia żydowskiego, ocaleni z Holocaustu, zakorzenieni w polskości, wskutek partyjnych rozgrywek o władzę ale jednocześnie dzięki tkwiącemu w innych Polakach antysemityzmowi, zostali z Kraju wygnani.

Niemal każde zdanie opowieści Autorki, i tej niedzielnej i tej spisanej w książce, wzbudza ludzki żal wobec opuszczonych ludzi, żal Polski, że takich ludzi straciła, przerażenie skalą tkwiącego (a dziś pojawiającego się coraz częściej z odkrytą przyłbicą) antysemityzmu. Trudno zapomnieć opowieść o pokruszonym szkle wsypanym do buta czteroletniej Sabince w przedszkolu. Trudno zapomnieć opowieść o sąsiedzie, który – tuż przez wyjazdem rodziny w jedną stronę – zapytał, czy może wziąć stół, skoro do tej pory nie został sprzedany.

Po ciekawie prowadzonej rozmowie między Sabiną Baral a Tomaszem Kawskim, w której przewijały się po równi wątki osobiste i historyczne, szereg interesujących pytań padło także z sali. Mnie osobiście jednak najbardziej zafrapowała przejmująca cisza, w której toczyły się rozmowy. Mam wrażenie, że wszyscyśmy siedzieli ze ściśniętymi żołądkami. Z grozy, ze współczucia, z obawy…

 

Sabina Baral „Zapiski z wygnania”, wyd. IV, Wydawnictwo Austeria, Kraków-Budapeszt 2018, Klezmerhojs. sp. z o.o., www.austeria.eu .

 

Polecam także film na youtube ze spotkania p. Sabiny Baral i jej wrocławskiej klasy licealnej z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem we Wrocławiu w 2010 roku: https://youtu.be/05v7_JuDXu4

 

 

(mw)

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info