kod kp 3

Działalność

Król Zygmunt jest z nami!

Ryszard Siuda 16.09.2018

Po 14-tej na plac Powstańców Warszawy zaczęły napływać grupy osób w koszulkach z napisem KONSTYTUCJA, powiewających flagami polską, unijną bądź kodowską. Wiadomo było, że to my bądź nasi sympatycy. O 15 Magda Filiks rozpoczęła demonstrację „My jesteśmy Konstytucją” słowem wprowadzającym i zapraszając do wystąpień inne osoby.

Krzysztof Łoziński w krótkim wystąpieniu przypomniał, że PiS łamie nie tylko Konstytucję, ale także tradycje egzekwowania prawa, które ustanowiono kilkaset lat temu.  Młody aktor krakowski, Mateusz Janicki, zawarł w swoim wystąpieniu apel do całej opozycji prodemokratycznej o porzucenie partyjniactwa, bo wobec tak poważnego zagrożenia niezbędny jest zgodny, wspólny wysiłek dla ratowania państwa zagrożonego dewastacją.   Po wystąpieniach zebrani ruszyli na Krakowskie Przedmieście w kierunku Kolumny Zymunta. 

W drodze do Warszawy

  

Podczas spaceru skandowano hasła w obronie Konstytucji, piętnujące Kaczyńskiego, PiS i prezydenta. Zgrabne było np. takie: rządy prawa nie Jarosława! Spacerowicze licznie obecni na ulicach, bo dzień był pogodny, reagowali na nasz pochód przyjaźnie. Wielu musiało do nas dołączyć, bo pod Kolumną Zygmunta zebrał się tłum kilkakrotnie większy, niż ten na placu Powstańców.  Na osobną uwagę zasługuje nasze i warszawiaków zachowanie pod Pałacem Prezydenckim. Magda nie oszczędzała lokatora Pałacu wypominając mu to, co robi, czyli nie tylko łamanie Konstytucji, ale też krzywoprzysięstwo, bo przecież on wierność Konstytucji ślubował! Przypomnienie „Ślubowałeś!”, było wielokrotnie skandowane przez wszystkich obecnych pod Pałacem.  No i przymiotnik, na który zasłużył sobie niedawno mówiąc o „wyimaginowanej wspólnocie”  - został więc … wyimaginowanym prezydentem.

Maszerujemy do króla Zygmunta
  

Na placu Zamkowym, pod Kolumną, oprócz skandowania haseł miało miejsce oblekanie Króla w koszulkę KONSTYTUCJA. Nie było to proste, ale za pomocą hydraulicznego wysięgnika na poziom królewski  wyniesiono Jarka Marciniaka, który z sukcesem wywiązał się z zadania.  Ku radości zebranych. Uznano, że „Król jest z nami” – co wielokrotnie, gromko oznajmiono urbi et orbi.

Następnie przemaszerowaliśmy na plac Krasińskich, pod siedzibę Sądu Najwyższego. Naszą obecnością  w tym miejscu chcieliśmy wyrazić szacunek dla postawy tej najwyższej instancji, dla zachowania jej członków. Ale nie tylko dla nich, bo sędziowie orzekający w sądach niższych szczebli nieraz dali wyraz swojej niezawisłości ferując wyroki niezgodne z oczekiwaniami tych, którzy tę niezależność sądownictwa i niezawisłość sędziów cynicznie niszczą. Wierność Konstytucji, przy tej cynicznej i przestępczej władzy jest godna najwyższego szacunku.  Jestem przekonany, że nadejdą jeszcze czasy, kiedy konstytucyjni przestępcy staną przed  niezawisłymi sędziami, którzy sprawiedliwie ich osądzą.

Przed Sądem Najwyższym

Na koniec: to nie były dziesiątki tysięcy, ale kilka tysięcy (szczególnie pod Kolumną) koderów, sympatyków i warszawiaków było.  Z naszego regionu zebrał się jeden autokar, głownie dzięki staraniom Aleksandry Soleckiej.  Nastroje uczestników były  jak zawsze wspaniałe, dzięki czemu niektórzy myślą już o następnej okazji. Ola sprawowała pieczę nie tylko nad nami, ale też nad zbieraniem datków w Warszawie.

Tekst R.Siuda

Zdjęcia Aleksandra Solecka 

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info