kod kp 3

Działalność

Jakie prawo?

Jacek Kraśnicki 12,10.2018r

Dnia 12 października o godzinie 17 na WPiA UMK odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Jakie Prawo? Jaka Sprawiedliwość?". Tym razem gośćmi byli Pan sędzia Waldemar Żurek oraz Pani sędzię Beata Morawiec.

 Sędzia Waldemar Żurek jest absolwentem wydziału prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W trakcie studiów działacz opozycji antykomunistycznej. Jest sędzią Sądu Okręgowego w Krakowie, przez ponad 14 lat był również jego rzecznikiem prasowym. W marcu 2010 został wybrany przez Zebranie Przedstawicieli Zgromadzeń Ogólnych Sędziów Okręgów do Krajowej Rady Sądownictwa. W lutym 2014 został wybrany do Rady na drugą kadencję uzyskując rekordową liczbę głosów. Był również rzecznikiem prasowym KRS.
W styczniu 2018 został odwołany przez nową prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmarę Pawełczyk-Woicką z funkcji rzecznika prasowego ds. cywilnych tego sądu. Była to jej pierwsza decyzja personalna. Po upublicznieniu informacji, że stało się po „jednogłośnej pozytywnej opinii Kolegium Sądu Okręgowego”, sześcioro z ośmiorga członków Kolegium zrezygnowało z udziału w pracach Kolegium motywując to brakiem możliwości współpracy z Dagmarą Pawełczyk-Woicką.
W lipcu 2018 został przeniesiony przez Dagmarą Pawełczyk-Woicką z II Wydziału Cywilnego Odwoławczego do I Wydziału Cywilnego (I instancja). Stowarzyszenie sędziów "Iustitia" oraz "Themis" uznały to za próbę zastraszenia sędziów występujących otwarcie przeciwko działaniom zmierzającym do politycznego podporządkowania wymiaru sprawiedliwości
Od 2018 członek zarządu głównego Stowarzyszenia Sędziów „Themis”

Sędzia Beata Morawiec orzeka w Wydziale IV Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego. Jest absolwentką wydziału prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1987 –1996 była aplikantem sądowym, kuratorem zawodowym dla nieletnich, asesorem w Wydziale III Rodzinnym Sądu Rejonowego dla Krakowa–Podgórza, następnie sędzią Wydziału II Karnego, a od 2000 r. prezesem tego sądu. Beata Morawiec była również członkiem Krajowej Rady Sądownictwa oraz zastępcą dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.
Przez wiele lat pełniła funkcję Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie. Jej kandydaturę zaakceptowało ponad 90 proc. członków Zgromadzenia Ogólnego Sędziów.
Obecnie została usunięta decyzją Ministra Sprawiedliwości z pozycji Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie i zastąpiona przez Dagmarę Pawełczyk-Woicką, sędzię Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza, która przez wiele lat była delegowana do Ministerstwa Sprawiedliwości.
Beata Morawiec jest również prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Sędziów Themis.

   

Tekst i zdjęcia : Jacek Kraśnicki

ZDJĘCIA

 

 

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216
Dyżur Zarządu w  czwartki od 17.00 do 19.00

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info